Místo hlučné rockové či metalové hudby je z pódia přivítal klasický repertoár dětského pěveckého sboru Bambini di Praga. Děti rockerům unaveným po čtvrtečním "ochutnávkovém" večírku táhnoucím se hluboko do noci "naservírovaly" a capella či s doprovodem kláves skladby Wolfganga Amadea Mozarta či Benjamina Brittena.

Trutnovské publikum, jež je známé tolerancí k dramaturgickým úkrokům do odlišných žánrů, děvčata odměnilo potleskem. "Ještě jednu!" vyžadovali po jejich vystoupení přídavek diváci, kteří si potom s dívkami spokojeně prozpěvovali známou lidovou píseň Holka modrooká. Soubor na akci vystoupí i zítra.

Podle nenaplněného původního plánu organizátorů nemělo zůstat u pouhého koncertu. Stáli totiž i o účast bývalého sbormistra Bohumila Kulínského obviněného ze zneužívání nezletilých sboristek z Bambini di Praga. Kulínský ale nepřišel, zřejmě kvůli obavám, že by soud jeho účast mohl kvalifikovat jako porušení podmínky jeho propuštění z vazby.

Ještě před úvodním vystoupením pořadatelé festivalu míněného jako "oslavu míru, přátelství a lásky" obřadně přivítali návštěvníky a jeho letošní ročník věnovali "náčelníku" Václavu Havlovi. "Pomohl nám už před 20 lety, když nás honili ve Volanově po lesích," řekl návštěvníkům pořadatel prvního ročníku festivalu s undergroundovými kořeny, někdejší disident František Stárek.

V roce 1987 Stárek s Martinem Věchetem, který akci pořádá dodnes, zorganizovali na Věchetově pozemku v nedalekém Volanově festival, který ovšem tehdejší komunistická policie podle jejích dokumentů ohodnotila jako "nepovolený sraz závadové mládeže", proti níž neprodleně "přijala rozkladná opatření"; účastníky rozehnala a Věcheta se Stárkem vzala do vazby.

Letos se podobný vývoj situace nepředpokládá. Přehlídka potrvá do neděle a vystoupí na ní přes sto domácích i zahraničních kapel, například indičtí a pákistánští bubeníci z The Dhol Foundation či švýcarští zvukoví experimentátoři The Young Gods.

Jiří Janda