Letošní filmový festival v Karlových Varech přivítal více než dvanáct tisíc akreditovaných návštěvníků a nabídl 232 filmů z dvaašedesáti zemí. Snímky si během festivalu našly více než sto třicet tisíc diváků. Ti další mají už teď šanci v kinech.

Hvězdy

Mezi největší hvězdy, které navštívily čtyřiačtyřicátý ročník, aby převzaly cenu a uvedly svůj film, patřil bezesporu věčně usměvavý španělský herec a režisér Antonio Banderas nebo šestapadesátiletý americký herec a režisér John Malkovich, který vzbudil pozornost médií tím, že přijel na festival vlakem. Mezi dalšími hosty karlovarského festivalu byl i Miloš Forman, který zde uvedl film Dobře placená procházka, zachycující obnovenou inscenaci opery Suchého a Šlitra v Národním divadle. Tento film v současné době promítá hradecký multiplex CineStar.

Na festivalu byl v distribuční premiéře uveden také nejnovější snímek slovenského režiséra Juraje Herze T.M.A. Současný příběh z pohraničí, navracející se do doby nacistické okupace s příjezdem hudebníka Marka do místa, kde vyrůstal a před lety záhadně přišel o své rodiče, můžete vidět v těchto dnech v CineStaru a v druhé polovině srpna v hradeckém arkině Centrál. Na další festivalový film, slovenský snímek Vladimíra Balka Pokoj v duši, můžete v těchto dnech zajít do hradeckého CineStaru.

Velkou cenu, Křišťálový glóbus, si odnesl filmový debut Fréderica Dumonta Anděl u moře, vyprávějící strhující příběh dvanáctiletého Louise, žijícího s rodiči a starším bratrem na jihu Maroka. V českých kinech by se měl objevit na podzim. Na festivalu byl s velkým ohlasem uveden i frankofonní film režisérky Claire Denisové 35 panáků rumu, který uvede hradecké kino Centrál začátkem srpna.

Antikrist

Asi největší pozornost diváků letošního festivalu přitahovala pověst nejnovějšího a údajně i poslední filmu slavného dánského režiséra Larse von Triera Antikrist, který vzbudil opovržení i nadšené reakce na letošním festivalu v Cannes. Tématem filmu, který bude 22. října uveden také do českých kin, je zápas dobra a zla ve vztahu muže (Willem Dafoe) a ženy (Charlotte Gainsbourgová), vyvolaný nešťastnou smrtí jejich dítěte. Alegorický film, který se soustředí pouze na dva herce, odehrávající se celý uprostřed lesa v okolí dřevěného srubu nazývaného Eden, sice šokuje působivě nasnímanými záběry pohlavního styku nebo fyzického násilí, přesto si však zachovává sarkastický odstup.

Karlovývar

Podstatná část těch nejzajímavějších filmů z festivalu bude uvedena do kinodistribuce během léta a nadcházejícího podzimu také v ostatních českých regionech.

Královéhradecké artkino Centrál, které v současné době promítá vynikající americký festivalový film Wrestler režiséra Darena Aronofského v hlavní roli se znovuzrozeným Michaelem Rourkem, na podzim tradičně uvede ohlédnutí za nejzajímavějšími festivalovými filmy v sérii nazvané Karlovývar. Miloslav Novák