Televizní štáb BBC před časem hledal a nacházel v postkomunis­tických zemích zajímavé osobnosti, které autentickým a originálním způsobem zaznamenávaly svědectví o tehdejší společnosti.

V České republice na doporučení Národního filmového archivu natáčel vloni v květnu se známým amatérským filmařem Jaroslavem Dolečkem doma v Dlouhé Vsi. Štáb si ho vybral především kvůli jeho neopakovatelnému záznamu komunistické každodennosti s typickou dolečkovskou nadsázkou a humorem.

Jaroslav Doleček je jedním z nejúspěšnějších českých amatérských filmařů. Přes svůj úctyhodný věk stále tvoří a ve své sbírce má nejen desítky filmů, ale také cen, které získal na mnoha domácích i světových soutěžích.

Během svého dlouhého filmařského života natočil více než sto filmů – počínaje černobílými a konče videosnímky. Dva z jeho filmů – Ať spadne a Jen borovičku – se dostaly do Londýna mezi deset nejlepších amatérských filmů světa. S filmem Jen borovičku vyhrál na kontinentálním festivalu na Maltě v roce 1985 kategorii hraných filmů; od té doby byl promítán ve Francii, Velké Británii a v Belgii.

V roce 1996 na mezinárodním festivalu neprofesionálních hraných filmů De Drake voor de Humor, který v belgickém Gentu získal v konkurenci třiapadesáti soutěžních snímků zvláštní cenu za humor.

Jaroslav Doleček je také nositelem Ceny ministrstva kultury za celoživotní přínos pro amatérský film a videotvorbu v oboru neprofesionálních audiovizuálních a výtvarných aktivit, kterou mu před pěti lety udělil tehdejší ministr kultury Pavel Dostál.

Eva Strusková z Národního filmového archivu ocenila filmovou práci Jaroslava Dolečka v osobním dopise mimo jiné těmito slovy: „Mohu se připojit k těm, kteří psali o mimořádných kvalitách Vašich snímků. Jsou skutečně znamenité – vděčné divácky a zajímavé jako dokument doby svého vzniku. Ani si patrně nedovedete představit, jak cenné informace nesou například pro sociology, historiky a pro další společenskovědní zájemce. Nepotřeboval jste ani znát teorie surrealistů, nepotřeboval jste číst o „smíchové kultuře“. Vy jste se uměl dívat a pak o tom vyprávět…“

JOSEF KRÁM