Kamera pomalu jede po miniaturní kolejnici a ztichlým pardubickým centrálním hřbitovem se k ní pomalu blíží zástup hereckých hvězd. V tomto záběru se nemluví, a tak to vypadá, že se nic nemůže pokazit. Filmaři jsou ale pečliví, takže zkouší scénu natočit i s jiným objektivem. Napotřetí už je režisérka spokojena a štáb se přesouvá před hřbitovní bránu.

Takhle nějak vypadalo včerejší natáčení televizního snímku Nespavost, který v Pardubicích natáčel štáb České televize. Filmaři si z pardubických exteriérů vybrali hřbitov s proslaveným krematoriem a také areál nemocnice.

„Pardubické krematorium jsem znala jen z filmu Spalovač mrtvol. Teď jsem ho vlastně poprvé viděla v barvě. Pardubický hřbitov jsme si vybrali, protože má v sobě určitou fotogeničnost. Zbytek filmu se točí hlavně v Hradci Králové. V okolí Hradce se mi ale hřbitovy příliš nelíbily,“ konstatovala režisérka Lenka Wimmerová.

Dialogy skrývají hluboké osudy

Také populární herečka Hana Maciuchová viděla krematorium naživo poprvé. „Prvně jsem také natáčela v Pardubicích. Často sem ale jezdím s divadlem. Musím říct, že tu je úžasné publikum a že Východočeské divadlo si umí vychovat své diváky,“ pravila členka souboru Divadla na Vinohradech.

Nový snímek Nespavost je hořkou komedií o tom, jak těžké bývá odpustit rodičům jejich přehnanou starostlivost, výčitky, rozčarování z nenaplněných očekávání. Autorkou scénáře je loni zesnulá prozaička Alexandra Berková.

„Dialogy jsou vystavěny na všedních situacích, přesto ale skrývají hluboké osudy a určité tajemství,“ nechala se slyšet Lenka Wimmerová. „Ta inscenace je zajímavá tím, jak je osobitá. Scénář obsahuje mnoho životních zkušeností Alexandry Berkové a ukazuje, jak mohou být vztahy v rodině problematické. S dílem Berkové již mám zkušenosti – dělala jsem jeden její velký projekt ještě v Československém rozhlase. Moje kolegyně Zdena Hadrbolcová ji znala dokonce osobně,“ vyprávěla při pauze mezi natáčením jednotlivých scén Hana Maciuchová. Kromě Maciuchové a Hadrbolcové se v nově vznikajícím snímku objeví také Klára Melíšková, Bořivoj Navrátil, Petra Špalková nebo Jan Vondráček, který získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon na Grand Festivalu smíchu 2009.

Lukáš Dubský