Moravský folkový bard Vlasta Redl je prostě šoumen. Potvrdil to i při svém nedělním koncertu v královéhradeckém Klicperově divadle. „To je letos naposledy, co hraji za peníze," přiznal se zaplněnému sálu. „I když… Kdo ví," zamyslel se známý šprýmař, který se ve městě pod Bílou věží přiznal, že má stále při hraní trému.

Plné hlediště

„Je zde vynikající akustika, vyprodáno, plné hlediště, všechno klape tak, jak má, zkrátka není důvod být nervózní. A přece jsem. Jsem prostě trémista," svěřil se Vlasta Redl.

„Většinou to přestane po prvních dvou písničkách, v Hradci tomu tak ale tentokrát nebylo," prohlásil oblíbený folkový bard, který se na hudební scéně pohybuje už od roku 1974.

„Pokud budete znát nějakou mou písničku, neváhejte se přidat. Platí to samozřejmě i o kapele," vtipkoval Vlasta Redl, který však úvod svého hradeckého koncertu absolvoval ve vlastní režii.

Sám se dokonce šel při první skladbě večera přímo do hlediště přesvědčit, jestli je dobrý zvuk. Zároveň ukázal, jaká kouzla dovede se svými klávesovými nástroji.

Miluje Vánoce

„Je v nich nahráno asi sedm tisíc bicích souprav. Nebudeme je teď zkoušet všechny," zdůraznil a vysvětlil, že má rád Vánoce a proč nechtěl vystupovat v pořadu s bývalým sbormistrem slavného pěveckého souboru Bambini di Praga Bohumilem Kulínským.

„Jeho jméno je zničené. Já bych asi v takové zkoušce, kterou musel podstoupit, neobstál. Ne všem se třeba líbil, ale byly dlouhé zájezdy, třeba do Ameriky… Myslím, že měl tehdy dostat milost. Moje dcera však v Bambini di Praga nezpívala. Za to tam ovšem chodil třeba Dan Bárta nebo Kamil Střihavka," pokračoval Vlasta Redl, který v Hradci zahrál celou řadu svých hitů.

Holky z Utopie

Zazněly například pecky Husličky, Rehradice, Jak vlastně vypadáš či Montér blues. „Když už jsem v divadle, muselo dojít i na píseň Hrála mi Julii. Navíc tu byla osoba, bez které bych ji nikdy nedopsal," poznamenal osobitý interpret i autor, který zanotoval podle svých slov také nejsmutnější skladbu, jakou kdy napsal – Holky z Utopie.

„Ženy se při ní dost často smějí, ale nevadí mi to," podotkl Vlasta Redl, který v Hradci představil i dva muzikantské hosty – kytaristu Miloše Makovského a „domácího" Rostislava Stárka, který předvedl vánoční sólo na bicí hrané na svá vlastní ústa.

Povedený večer se viditelně zamlouval i Vlastu Redlovi. „Byli jste dobré publikum," poděkoval hradeckému obecenstvu. „Byly chvíle, kdy jste nás i převyšovali," vzkázal spokojeným divákům.

Udržujte Hradec!

„Udržujte Hradec v takovém stavu, abychom se sem těšili. Nebo pokud by vám to nešlo, tak alespoň v takovém stavu, abychom se sem rádi vraceli. A pokud by vám ani to nešlo, tak ho udržujte alespoň v obyvatelném stavu. A kdyby se vám ani to nedařilo, tak alespoň v průjezdném stavu. My se o to samé pokusíme v obcích, ve kterých bydlíme my," uzavřel Vlasta Redl.