Klasický „bílý“ balet Giselle, patří od svého vzniku v polovině devatenáctého století k nejúspěšnějším opusům světového baletu. Miloval jej i Petr Iljič Čajkovskij, který o Giselle mluvil jako o perle baletu a poezie.

Nápad napsat balet podle legendy o vílách – nevěstách, které zemřely před svatbou a zjevovaly se osamělým chodcům, kterým přinášely smrt, uskutečnil Charles Gautier spolu s libretistou Saint-Georgesem na hudbu Adolpha Charlese Adama.

Světová premiéra Giselle 28. června 1841 v Théâtre de l´Academie Royale v Paříži se stala téměř legendárním úspěchem.
V Petrohradě byla uvedena o rok později, v královském divadle v Londýně roku 1843 a ve Spojených státech 2. ledna 1846 v Bostonu. V pouhých šesti letech tak Giselle zvítězila nad světem.

Po nádherném klasickém díle sáhla nedávno i dramaturgie baletu Moravského divadla v Olomouci, a to podruhé, s odstupem třinácti let.
„Balet o lásce, nevěře, smrti a věrnosti mám rád. Jsem totiž celou svou bytostí především romantik,“ říká choreograf a režisér Jiří Kyselák, který si práci s olomouckým souborem na baletu vyzkoušel již v roce 1995.

„Giselle je prubířský kámen pro každý baletní soubor, klasický balet je totiž technicky velmi náročný a ne každý ho zvládne. V olomouckém souboru jsem ale našel výborné představitele hlavních rolí,“ doplňuje Jiří Kyselák.

Výjimečnou příležitost vidět na vlastní oči jeden z nejslavnějších a nejkrásnějších romantických světových baletů v podání souboru Moravského divadla v Olomouci budou mít hned po vánočních svátcích i diváci v Hradci Králové.

Ve velké jeviště se v sobotu 27. prosince večer promění pódium Filharmonie Hradec Králové.