Mimořádné výročí si zaslouží mimořádný projekt: sedmdesátiny Karla Gotta už jsou sice za námi, ale jsou ozdobeny jedinečnou kolekcí jeho 36 alb, kterou vydal v těchto dnech Supraphon!

Jde o více než 25 hodin legendární muziky, 432 písní v luxusním balení v limitované edici 3 333 kusů!
Editorem elegantního boxu je Gottův dlouholetý spolupracovník, editor všech jeho supraphonských alb od roku 1993 a editor jeho webových stránek, Pardubák Jan Adam. A toho jsme u příležitosti vydání tohoto exkluzivního titulu požádali o rozhovor.

Kdo přišel s nápadem vydat tento unikátní CD box u příležitosti Gottových sedmdesátých narozenin?
Bohužel ne já, ale ředitelka Supraphonu Jana Gonda, která nadšená z filmu Mamma Mia! a z toho vzešlého zájmu o skupinu ABBA, si zakoupila CD box s devíti alby téhle slavné švédské skupiny. Začátkem tohoto roku box přinesla do firmy a zvolala: „Něco podobného uděláme Karlovi k sedmdesátinám!“ Tehdy jsem do hry vstoupil já a všechny upozornil, že Karel Gott má v katalogu Supraphonu z let 1962 – 1992 celkem 748 písní a 63 alb a že si sami sobě dáváme sisyfofský úkol. Od drahých supraphonských kolegů jsem se dočkal lakonické odpovědi: „Jsi gottolog, tak vyber zásadní alba a připrav nádhernou brožuru s ještě krásnějšími a málo známými fotografiemi“.

Jak dlouho jste na téhle kolekci nakonec pracoval?
Budu upřímný. Na vlastní kolekci jen tři týdny, protože jsem byl od září loňského roku plně vytížen nejrůznějšími aktivitami okolo letošního jubilea Karla Gotta. Štěstí bylo v tom, že mám snad nejen o Gottových aktivitách gramofonových přehled, jako má málokdo jiný. A když si náhodou nejsem s něčím na 100% jistý, tak vím, na koho se obrátit. Karel Gott to ale není, protože ten si vážně nemůže pamatovat každou z bezmála 1800 písní, které nazpíval ve 13 jazycích. Kolikrát mi už řekl: „To jsem nikdy nezpíval! A pokud ano, tak mi to zazpívej“. Takové chvíle se strašně bojím, protože můj zpěv – na rozdíl od hudební paměti (to je má největší síla!) – je strašný. Karel si to naštěstí vždy velmi brzy uvědomí a zastaví své i mé utrpení slovy: „Jo, jo… Podle textu jsem tu píseň poznal“.

Bylo něco, o čem jste byl při přípravě takhle rozsáhlého projektu stoprocentně přesvědčen?
Jasně jsem věděl, že několik stovek písní musí dostat nový zvukový remastering a že každé album na CD musí být umístěno v samostatném a graficky originálním obalu a být tak nedílnou součástí kartonové krabice o rozměru 32 x 28 cm. Každopádně jsem také jasně věděl, že box Mé písně – Zlatá albová kolekce musí obsahovat vedle 33 základních supraphonských alb Karla Gotta i nějaká ta bonusová CD s dosud nevydanými nebo málo dostupnými písněmi Karla Gotta. Aby si fanoušci, kteří mají s Karlem doslova všechno, měli důvod si takhle nákladný box i v době finanční krize koupit.

Co nám na téma bonusových CD prozradíte?
Jsou tři. Po prvním volali fanoušci, zatímco další dvě si vymyslel sám Karel, před kterým jsme nakonec takhle náročný projekt nemohli utajit.

Co obsahuje první bonusové CD?
V letech 1973 – 1978 natáčel Karel Gott v divadélku ve Slaném s režisérem Jánem Roháčem vlastní televizní recitál Zpívá Karel Gott. Pro první díly desetidílného seriálu vznikaly vzpomínkové směsi složené z písní, které se hrály v dobách Karlova mládí nebo během prvních let zpěvákovy kariéry. Supraphon je vydal v roce 1976 na 2 LP Písně z televizního seriálu Zpívá Karel Gott a doplnil je o Karlovy sólové písně, které v recitálu zazněly. Přesto směsi vydané v roce 1976 na CD nikdy nevyšly. Bránil tomu samotný zpěvák, kterému z dnešního pohledu připadají recitály ze Slaného staromódní a statické a na jejich vydání v rámci letos dokončeného CD Kompletu Karla Gotta nepřistoupil. Přesvědčily ho až dotazy fanoušků, proč směsi nevyšly a sdělení Supraphonu, že je schopen zajistit v České televizi za nikoli mrzký peníz i vydání operetní směsi s Jiřím Kornem a směsi hitů Karla Svobody, kdy Karla Gotta na klavír doprovází samotný skladatel u příležitosti svých čtyřicátých narozenin. A tak se to nejlepší, co v divadélku ve Slaném kdy s Karlem Gottem zaznělo, dostává k fanouškům až nyní. Jako první bonusové CD tohoto CD Boxu.

A další dvě bonusová CD?
Dobře jsem věděl z našich pobytů v USA nebo v Rusku, jak moc Karel postrádá cédéčka se svými nahrávkami v angličtině nebo italštině, kterými by se mohl náležitě prezentovat před zástupci tisku, rozhlasu a televize. Za minulého režimu jeho alba v angličtině vydával podnik zahraničního obchodu Artia a Supraphon se od roku 1989 k vydávání Karlových písní pro anglo〜americký trh kvůli jeho ne úplně perfektní angličtině moc neměl a nemá. Fanoušci z celého světa ovšem volali, aby Supraphon otevřel svůj archiv a vydal na CD to nejlepší z Karlova zpěvníku v angličtině. A to samé chtěl i sám Karel, který také přišel s nápadem, aby CD s jeho hity v angličtině obohatily i čtyři nahrávky z katalogu německého Polydoru. A podobně vzniklo i třetí bonusové CD s operními áriémi a s italskými kanzonety zpívanými Karlem Gottem v originále. To je moje srdeční záležitost, kterou doporučuji nejen všem příznivcům Karla Gotta, ale krásného zpívání – tedy belcanta – vůbec.

Byla příprava tohoto boxu s 36 CD úplně bez problémů?
Tak to tedy ne. Ale naběhl jsem si sám. Když jsem chystal čtyřiadvacetistránkovou brožuru do tohoto boxu, myslíc na fanoušky Karla, zařadil jsem do ní i několik dosud nezveřejněných fotek Karla s jeho někdejšími přítelkyněmi z tuzemska, Ruska i USA. Ačkoli Karel na mé maličkosti většinou nechává výběr všech fotografií na CD nebo do tisku, v případě tohoto boxu chtěl vidět náhled toho, co chystáme. Listoval, listoval… Až došel na fotky se svými někdejšími milenkami. Jen se na mne podíval, a protože on zvedne hlas jen málokdy, nikdy nic nevyčítá, tiše pronesl: „Honzo, ty chceš, abych měl doma peklo? To snad ne!“ Fotky jsem vyměnil a radoval se z výsledku. Jenže Karel přišel na Supraphon podepisovat CD box těm, kteří si ho jako první objednali, a najednou zjistil, že se mu strašně nelíbí fotografie na brožuře tohoto boxu. Hned mi volal, lehce jsme se chytli, protože já dobře věděl, že si právě tuhle fotku vybral a měl jsem na to svědky. Lehce rozlícený na mne volal: „Proboha, mě tam jsou snad vidět i plomby!“ A mne napadla na základě dobrých vztahů s Karlovými fanynkami spásná odpověď. A ta zněla: „O to jim právě jde! Pokud nevidí tvé plomby, tak prý nemá cenu jít na tvůj koncert!“ Karel je prostě třída. Ale hlavně kamarád, na kterého se vážně můžu kdykoli spolehnout. A on na mě vlastně taky. Když jsem mu gratuloval k sedmdesátinám, poděkoval jsem mu za krásný kus života, který s ním sdílím. A co mi na to řekl?: „Proč děkuješ? Já děkuji tobě. A my si vlastně děkovat nemusíme. Jsme přece tým“. Velké vyznamenání, že? Tak jsem setřel slzu na své tváři a šel se bavit.

Je o tenhle exkluzivní CD box zájem i v zahraničí?
Samozřejmě. Své o tom ví nejen Supraphon, Bontonland, Popron a hlavně vedoucí Internetshopu Karla Gotta, Pardubák Jiří Petr. Ten rozeslal přes 200 kusů tohoto CD boxu do nejrůznějších koutů světa spolu se svou spolupracovnicí Ritou Škařupovou. Z Pardubic jich dokonce odešlo třicet podepsaných samotným zpěvákem.

Jubileum Karla Gotta je za námi. Je ještě vůbec něco, na co se mohou příznivci Karla Gotta těšit?
Karel v těchto dnech dokončil album duetů s největšími hvězdami německé pop music. To vyjde v říjnu letošního roku. České příznivce Karla pak čeká v příštím roce hotová bomba. Karel totiž v letech 2006 – 2008 nahrál album Lidovky mého srdce s Cimbálovkou Ladislava Pavluše z moravského Mistřína.

Proč album ještě nevyšlo?
S dobrým se má po málu. Letošek byl ve znamení jubilea, rekapitulace … Vydat takovýhle titul, kterým Karel vstupuje do zcela neznámých vod, a který je skutečně skvostný, by bylo zbytečně vyhozeným klenotem. Zvláště když je letošek už trochu přegottován. Takže příští rok si budeme povídat na téma Karel Gott a lidovky jeho srdce!