Kapela Gramofon, složená z pěti zkušených muzikantů, zpestří 5. prosince předvánoční náladu milovníkům swingu v Hradci Králové. Gramofon dokáže podat české swingové hity vždy neopakovatelným způsobem.

Gramofon vznikl v Hradci Králové. „Potkali jsme se na křtu desky v hradecké Lucii. Začali jsme si povídat, kdo s kým hraje a jak to myslíme s muzikou a co máme rádi. Říkal jsem jim, že mě to táhne odjakživa k českému swingu a českým písničkám,“ popisuje zpěvák Gramofonu Petr Sovič.

Swingové písničky s osobním rukopisem

„Nesnažíme se dělat stylové retro. Máme rádi tu muziku takovou, jaká byla, ale chceme ji hrát po svém a oživit ji. Dát jí autentickou, přesvědčivou podobu. Proto swingové písničky padesátých let přearanžováváme, dáváme do nich osobní rukopis a vklad,“ říká Petr Sovič.

V menším počtu hudebníků se nabízí větší prostor pro hudební komunikaci v písničkách. „V našich aranžmá se můžeme individuálně projevit,“ doplňuje kytarista Vladimír Šrámek.

Pět silných osobností

V Gramofonu spolu musí vyjít pět svébytných hudebních osobností. Zpěváka a jednoho z nejmladších českých big bandových kapelníků Petra Soviče, jehož Golden big band Prague obráží česká pódia, totiž v Gramofonu doprovází na piano kapelník hradeckého big bandu Jiří Pavlík, kontrabasista Jan Hanzl a kytarista a bubeník hradecké kapely Jazz Police Vladimír Šrámek a Tomáš Votava.

Krásných swingových písní z doby padesátých či šedesátých let je velké množství a stojí za to je oživit. Když jednou fungovaly, budou i dnes.

„Hradečtí swingaři jsou precizní a kluci, se kterými hraju v Gramofonu, mají pokoru k muzice, kterou jinde postrádám,“ vysvětluje výběr složení kapely Petr Sovič, kterého lidé znají i jako moderátora rádia Signál a velkého znalce českého swingu. Je v Česku známý svým upřímným zápalem, interpretací i znalostí českého swingového prostředí.

„Swingový projev Petra Soviče mě zaujal. Sálá z něho zápal pro dané období a žánr, má k této hudbě silný vztah i znalosti, kterými elegantně obohacuje moderaci. Zároveň to není jen interpret, bere to opravdu hodně osobně. Je s řadou muzikantů, zpěváků či tvůrců té doby stále v kontaktu: zná lidi ze Semaforu, stýkal se s Karlem Štědrým či Karlem Hálou. I díky tomu má k této hudbě blíž než kdokoli jiný a přitom má mladý náboj,“ líčí bubeník Gramofonu Tomáš Votava.

Na své si přijdou i mladí

Na muziku Gramofonu mohou vyrazit pamětníci například slavné éry Semaforu či rozkvětu českého swingu a jazzu, stejně jako mladí posluchači, kteří chtějí slyšet swingové melodie s chytrými českými texty.

Sovič přiznává, že udržování české swingové písničky z padesátých či šedesátých let se zřejmě nikdo takto vážně a cílevědomě nevěnuje. „Myslím si, že to lidem chybí. Přitom krásných písní je z té doby velké množství a stojí za to je oživit. Když to jednou zafungovalo, bude i dnes,“ doplňuje Petr Sovič.

Předvánoční swingové koncerty
Gramofon Petra Soviče: 5. prosince od 19.30 hodin, Beseda Klicperova divadla

Big Band Jirky Pavlíka: 10. prosince od 19.00 hodin, Kongresové centrum Aldis

JH big band: 16. prosince od 19.30 hodin, Klicperovo divadlo