Proč jste se rozhodl přijet na hradecký festival i letos?
Je krásné vidět, jak se město díky divadelnímu festivalu mění. Je to nádherný, vzácný úkaz, který v Hradci každoročně zažívám. Už dlouho dopředu se sem těším a zatím nikdy jsem nebyl zklamán.

Co vás zatím z letošní nabídky nejvíc zaujalo?
Viděl jsem převážně hradeckou produkci. Zatím jsem nespatřil představení, které by mě nějak popudilo. Naopak šlo o velmi zajímavé inscenace. Například hra Romeo a Julie režiséra Davida Drábka mě zaujala možná troufalými, ale velice působivými nápady.

Jak dosud hodnotíte festivalové herecké výkony?
Sledoval jsem převážně hradecké herce. Je vidět, že Klicperovo divadlo má jasné vedení. David Drábek v roli uměleckého šéfa je člověk, který má nějaký názor a směřování a dovede povzbudit herce k takové aktivitě a výkonům, jež jsou z mého pohledu mimořádné. Z hradeckých inscenací, které jsem viděl, je cítit veliká chuť dělat divadlo. Člověk jako já,  co chodí do divadla více než půlstoletí, už přece jen pozná, jestli herci hrají s chutí nebo jen proto, že si to pan ředitel s panem režisérem přejí a oni pouze plní svou povinnost. V Hradci se hraje divadlo s vírou, že to celé má smysl. Proto se nedivím, že i publikum divadlu fandí. Dokonce se to někdy projevuje i tak, že dojde na ovace vestoje ve chvílích, kdy bych je třeba ani nečekal. Cítím, že hradecké obecenstvo považuje divadlo za svoje a má k němu blízký vztah. A to je jenom dobře.   (td, kd)

Milan Uhde
Milan Uhde se narodil 28. července roku 1936 v Brně. Tento český spisovatel, dramatik, scenárista a politik byl významným představitelem disentu. Po sametové revoluci působil v letech 1990 až 1992 jako ministr kultury české vlády. Od vzniku samostatné republiky v roce 1993 byl prvním předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Od ledna do února roku 1993 také vykonával vymezené funkce prezidenta republiky. Od srpna 2011 do března 2014 zastával funkci předsedy Rady České televize.
(wikipedia.org)