Do věnného města se vrátí královna Eliška Rejčka se svým doprovodem. Slavnosti královny Elišky zaplní historické centrum města v pátek a sobotu. V Hradci Králové se akce letos koná již podesáté.

Hlavní program začne v pátek o půl deváté večer ohňovým průvodem z náměstí Svobody. Velké finále bude v devět večer na Velkém náměstí.

V sobotu  dopoledne na stejném místě otevře hradecký primas za zvuků zvonu Augistin městskou tržnici. Na Malém náměstí bude celý den řemeslný jarmark. Živo bude také v Žižkových sadech, odpoledne tam budou předvádět své umění jezdci na koních.

Hlavní program začne v sobotu ve tři čtvrtě na dvě příjezdem královny Elišky a její družiny do města. Ve dvě hodiny bude na Velkém náměstí slavnostní ceremonie k uctění královny. O půl osmé večer vystoupí  skupina Arcus  se  svým gotickým repertoárem a také BraAgas, která hraje středověkou hudbu. Celý program bude zakončen ohnivým divadlem a ohňostrojem.

Po celý den mohou také diváci na několika scénách v centru města sledovat vystoupení hudebníků, tanečníků a kejklířů. Program bude mimo jiné zpestřen i pouličními divadly a ukázkami šermířského  umění.

Slavnosti mají zejména uctít památku Elišky Rejčky, která se mezi lety 1308 až 1318 výrazně zasloužila o hospodářský a kulturní rozkvět města. Akci pořádá  Agentura pro obnovu a uchování historických tradic Armentum.

V průběhu slavností proběhne také tradiční Eliščina sbírka, kterou pořádá Oblastní charita Hradec Králové. „Její výtěžek bude využit pro Středisko rané péče Sluníčko, které poskytuje odbornou pomoc rodinám pečujícím o děti s postižením do sedmi let," řekla koordinátorka dobrovolníků Petra Zíková. Návštěvníci mohou darovat peníze do zapečetěných kasiček označených logem charity.

Hlavní program desátých Slavností

Pátek 31. 8. 2012 Velké náměstí:
20.30 Večerní ohňový průvod městem z náměstí Svobody na Velké náměstí, 21.00 Večerní ohňová show

Sobota 1. 9. 2012 Velké náměstí:
10.00 Slavnostní ceremoniál hradeckých zvoníků, otevření tržiště
13.45 Příjezd královny Elišky a její družiny do města
14.00 Slavnostní ceremonie ku příležitosti královnina příjezdu
19.30 Večerní koncert Braagas a Arcus
Večerní ceremonie a velké ohňové divadlo zakončené ohňostrojem

Sobota 1. 9. 2012 Žižkovy sady:
10.00 – 18.00 Divadelní pohádky, středověké hry pro malé i velké
15.30 a 18.00 Ukázky jezdeckého umění

Šimon Barnat