S patřičnou dávkou noblesy volená Pocta české grafice představuje soubor děl výrazných osobností české výtvarné scény. Prohlédnout si ji tu můžete do 22. října.

„Neprezentujeme jenom jednoho umělce, ale protentokrát se jich u nás sešla celá řada. Tento termín jsme zvolili z toho důvodu, protože jsme chtěli připomenout, že příští rok uplyne významné výročí sta let od založení Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Mimo jiné jsme vybrali některé ukázky výjevů z cirkusového prostředí Františka Tichého, malíře a grafika Jiřího Andreleho, který právě dnes slaví pětaosmdesátiny nebo tvorbu Oldřicha Kulhánka. Podařilo se nám sehnat i poměrně pěknou kolekci Toyen vytvořenou pomocí suché jehly s názvem Střepy snů z roku 1967. Pro odlehčení je tu zastoupený humor Jiřího Slívy. Nesmím opomenout ani Václava Boštíka a současného grafika, který je tu dnes společně s námi Jiřího Samka," řekla galeristka Zuzana Kostlánová.

Posledně jmenovaný grafik Jiří Samek žije a tvoří v současné době v Polici nad Metují na Náchodsku.

„Mám radost z toho, že mohu vystavovat ve společnosti takových zvučných jmen. Grafice se věnuji od svých patnácti let. Zároveň jsem ale také maloval nebo zkoušel sochařinu, ale grafika mně ze všech výtvarných oborů jako jediná zůstala. Hlubotisk z lina vytvářím přes třicet let. Pro tuto příležitost jsem udělal výběr prací, které jsem vytvořil v rozmezí deseti let, ale také letošní," svěřil Deníku Jiří Samek, jemuž nedávno skončila výstava v Praze a právě se prezentuje v galerii v Náchodě.

V současné době je zastoupen v mnoha grafických sbírkách galerií a muzeí doma i v zahraničí. Od roku 2002 je členem zmíněného SČVU Hollar. Za svoji tvorbu byl oceněn mnoha cenami na bienále grafiky v České republice i v zahraničí.

Eva Ženíšková