Režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský si vybrali nevšední milostný příběh plný surreálných prvků a fantazie bez hranic. Ten napsal Vian již v roce 1947, většího ohlasu však dílo dosáhlo až v 60. letech. Od té doby zájem o román nepolevil, umístil se dokonce na desátém místě v žebříčku sta nejdůležitějších knih dvacátého století.

„Spousta lidí, kteří Vianovu Pěnu dní četli, mi říkali, že vůbec nerozuměli, o čem to vlastně je. Tady se nabízí první věc, ve které bychom rádi, aby se naše hra lišila. Máme ambici divákům dílo přiblížit tak, aniž bychom z něho Viana a jeho rozmanitost či jeho smysl pro detail úplně vyškrtli, ale zároveň tak, abychom se co nejvíce pokusili vytáhnout děj příběhu jako takový," uvedl jeden z režisérů Martin Kukučka.

Důležitá hudba

Zároveň se jedná o román velmi literární, takže spousta literárních obrazů je na jeviště nepřenositelných. Velkou roli tak bude mít v inscenaci hudba. Na představení bude tudíž spolupracovat divadelní kapela Mastix. V hlavních rolích diváci uvidí Miroslava Zavičára, Jana Sklenáře, Jiřího Zapletala, Marii Poulovou, Martu Zaoralovou či Natálii Holíkovou.