Královéhradecký kraj

Hradec Králové: Jaká byla sklizeň, můžete přijít posoudit na Hradecký koštýř aneb Slavnosti vína a burčáku, které už po sedmé zavítají do Hradce Králové. V neděli na svátek sv. Václava se kromě ochutnávek lahodných vín můžete těšit na koncert cimbálové kapely. Začíná se v deset hodin v areálu Městské hudební síně. Vstupné je 80 korun a v ceně je i sklenička na degustaci.

Jičínsko: Hrad bude patřit odvážným akrobatům

Kost: Poslední zářijový víkend se koná jedinečný Slacklinový festival. Jedná se o unikátní akci, která je k vidění pouze na Kosti. Představí se stovka účastníků z celého  světa. Slackline je balancování, chození a skákání na popruhu ukotveném mezi dvěma body. Oproti klasické chůzi po provazu není popruh natažený napevno, ale je pružný.  Pokud bude návštěvníky chození lákat, mohou si na nízké krátké lajně  tento sport sami vyzkoušet.

Náchodsko: Nostalgická vzpomínka na doby dávno minulé

Police nad Metují: Tradiční slavnost v dobových kostýmech s nádechem recese – Garden party začíná v sobotu ve 14 hodin na polickém náměstí. Zde se postupně sejdou páni továrníci, bankéři a statkáři spolu se svými manželkami a dětmi oděni do starodávných úborů připomínajících první polovinu 20. století. Po nezbytné promenádě náměstím se pěšky vydají na Hvězdu v Broumovských stěnách, kde na ně bude čekat další program.

Stárkov: Sedmatřicátý ročník turistického pochodu Katovská třicítka se koná v sobotu. Průběžný start pochodu je od 7.30 do 9.00 hodin v sále radnice na stárkovském náměstí. V doprovodném programu jsou připraveny po celý den prohlídky dobových táborů bojujících armád. Od 15.00 hodin na stárkovském náměstí předvedou kluby vojenské historie rekonstrukci bitvy z druhé světové války Holandsko 1944. V táboře pod Vysákem jsou připraveny vepřové hody a od 20.00 hodin se zde uskuteční posvícenská taneční zábava s kapelou Kat Band.

Rychnovsko: Svatý Václav přijede i s družinou

Dobruška: V pátek začínají v Dobrušce od 17 hodin tradiční Svatováclavské slavnosti. Každoroční akce nabídne návštěvníkům několik hudebních zážitků (Stará parta, Yo Yo Band, Furt Fajn…). Nebude chybět ani slavnostní příjezd družiny svatého Václava. V sobotu můžete přijít na řemeslné trhy, ochutnat domácí koláče, posedět u speciálně uvařených druhů piva a užít si  zábavu u doprovodného programu.

Vrchní Orlice: Srdečně zveme do kostela sv. Jana Nepomuckého na Vrchní Orlici nedaleko Bartošovic v Orlických horách na akci Světýlka, která se uskuteční od 26. do 29. září. V opuštěném kostele, který zbyl jako memento po zaniklé vsi, budou o posledním zářijovém víkendu vystavena svítidla všech tvarů, velikostí a z rozmanitých materiálů. Na nedělní odpoledne je připraveno koncertní pásmo, zahraje harfenistka, potulní muzikanti či Caine. V neděli od 18 hodin vystoupí také skupina Traband.

Vamberk: Městská knihovna Vamberk zve všechny, co rádi dovádí a pohádkových strašidel se nebojí, na Kočárkyjádu, která se uskuteční v sobotu od 10 do 12 hodin v parku u nádraží. Těšit se můžete na dovádění, projížďku na koni a nebudou chybět ani dobroty. Podmínkou účasti je jakýkoli kočárek či jiný dopravní prostředek.

Trutnovsko: Do Úpice přijede i dědeček automobil

Úpice: V rámci Podzimní jízdy Klubu historických vozidel Metuje zavítá v sobotu do Úpice kolona dědečků automobilů. Zájemci se mohou přijít podívat na náměstí T. G. Masaryka, první vozy by měly přijíždět kolem 11.30 a poslední centrum opustí kolem 15. hodiny. Start historické jízdy je v Polici nad Metují na náměstí a trasa dlouhá 75 kilometrů povede Polickem a Trutnovskem.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Chovatelská výstava s králičím hopem

Slatiňany: Český svaz chovatelů Slatiňany pořádá v sobotu od 7 do 16 hodin výstavu králíků, holubů a drůbeže.  V 11 a ve 14 hodin bude připravena ukázka králičího hopu. Výstava bude obohacena i o přehlídku okrasných jiřin, prodej výpěstků, keramiky, sušeného ovoce a oříšků.  Připraveno je občerstvení a bohatá tombola.

Orlickoústecko: Rájem mašinek bude muzeum

Choceň: V Orlickém muzeu se od pátku do neděle koná výstava železničních modelů a kolejišť.  Na  nádvoří zámku bude Sičova drobná železnice, která dětem nabídne možnost svezení vláčkem. Zájemci budou mít možnost zakoupit železniční modely a doplňky.

Ústí n. O.: V areálu dílen Střední školy automobilní v Hylvátech se v sobotu od 9 do 17 hodin uskuteční 16. Ústecký autosalon. K vidění budou nové vozy všech významných prodejců automobilů nejen Pardubického kraje, motocykly, autobusy a nákladní vozy, traktory, zvedací a stavební technika. Zájemce o historii potěší výstava historických automobilů a motocyklů. Součástí akce bude motoshow Michala Martínka a trialshow Lukáše Petráčka.

Pardubicko: Retroměstečko připomene historii

Pardubice: V prostorách bývalých kasáren T. G. Masaryka v Pardubicích vznikne od pátku 26. do neděle 28. září Retroměstečko. Půjde o setkání armádní poválečné techniky a jejího příslušenství, ale také hasičů, záchranářů a bezpečnostních složek. Nebudou chybět ani unikátní historická vozidla či intervalové průlety letounů.

Svitavsko: Sobotní menu? Pálenky a slivovice

Lubná: Ve vesnici u Poličky se v sobotu uskuteční šestý ročník koštu ovocných pálenek. Znalci nejen slivovice budou moci ochutnat destiláty všech možných chutí. Na Lubenské šťopičce se už stalo tradicí, že kromě soutěže o nejlepší pálenku je připravený bohatý kulturní program. Návštěvníci se mohou těšit na Železného Zekona, mistryni ČR v tanci u tyče Lucii Šimkovou, dechovku či kaskadérskou show. Sraz je v deset hodin před lubenskou pálenicí.