Jde o „férii plnou gagů, úchylek, osudových nedopatření, alkoholu, popletů, frustrátů, narcisů, cyniků a koket“. Zkrátka ztřeštěný, brutálně komický, ale i temně romantický příběh s písněmi z prostředí zkažené nóbl společnosti, který baví a slabší povahy možná též kapku šokuje.

Drábek jako predátor

Originální variaci na motivy slavného Straussova díla má „na svědomí“ bývalý umělecký šéf „Klicperáku“, režisér David Drábek. Ten se opět s libretem vypořádal po svém a jako správný predátor ho rozcupoval na kusy a ze zbylé kostry sestavil svéráznou poctu i parodii žánru v jednom.

Ze střev hradeckého Netopýra vychází fůra skvělých nápadů, kupa znamenitých fórů, ale také pár čísel, které balancují na hranici kýče a trapnosti. A některé jdou i za ni.

Odvaha vydat se s činoherním souborem do operetních vod se však Drábkovi vyplatila. Velkou zásluhu na tom má rovněž režisérův věrný souputník, hudební skladatel Darek Král. Ten notoricky známé operetní melodie navlékl do synteticky popového kabátu, který jim ale náramně sluší!

Vybroušený diamant

Správný lesk inscenaci dodávají i herecké a pěvecké výkony hradeckého souboru. Jako vybroušený diamant působí životem znuděný, lhostejný, neustále kníkající, ale přitom skvěle zpívající cikánský baron Demétér Orlowski, jehož ztvárňuje Jakub Tvrdík v alternaci s Lukášem Adamem.

Hodně přesvědčivý je též Jan Sklenář v roli Gabriela Eisensteina, volnomyšlenkáře s pořádně zapálenými lýtky. Radost pohledět je i na Natálii Holíkovou, která je jako komorná Adéla s bájnou lhavostí opravdu rozkošná!

V Netopýrovi však „slouží“ skvěle všichni herci, ať už jde třeba o Miroslava Zavičára jako kuliferdu Dr. Falka, Filipa Richtermoce v roli vězeňského dozorce s poruchou osobnosti Frosche, Lubora Novotného coby koktavého obhájce Dr. Nemožného či Petru Výtvarovou, která představuje Eisensteinovu choť a „pocitovou plavovlásku“ Rosalindu.

Divoký průlet

I když je pravdou, že ne všechny gagy a nápady valící se z jeviště se musí potkat se všemi, co zrovna sedí v hledišti, na celkové zábavnosti a dráždivosti Drábkových pletek s paní Operetkou to nic nemění. Průlet je to občas trochu zběsilý, divoký a místy se silnými turbulencemi, ale rozhodně stojí za to!

Tomáš Dvořák