„S rodinou sem jezdíme pravidelně tak jednou za rok a nyní, když jsou dny volna a děti mají prázdniny, opět jsme se vrátili. Nejen samotný zámek, ale i zahrada je v této době krásná. Určitě si ji projdeme,“ řekl nám v úterý turista z Liberecka se dvěma dcerami, který nechtěl být jmenován.

„Dnes už není žádný problém na zámek přijít, máme otevřeno prakticky celý rok. Pomáhají nám pochopitelně již tradiční akce Velikonoce či Vánoce na zámku,“ řekl nám dlouholetý kastelán zámku Hrádek u Nechanic Ivan Šenk.

Jak dodal, letos ho zvlášť těší, že na zámku se oproti loňskému roku zvýšila návštěvnost. „Loni jsme tu měli od ledna do června kolem sedm tisíc turistů, letos o tři tisíce více. A to vždy potěší,“ dodal Šenk. Podle něho je za zvýšeným zájmem o zámek jejich dlouhodobá práce i trpělivost průvodců.

„Tržby se nám zvýšily o sto procent. Jsou to tvrdě vydělané peníze. Přitom jako na ostatních památkách i my musíme šetřit, kde se dá,“ povzdechl si Ivan Šenk. Nelze se přece jen do nekonečna řídit tím, že za méně peněz bude více muziky.

Pokud jste nestihli navštívit zámek právě v uplynulých volných dnech, můžete se těšit na akci „Květiny pro hraběnku,“ která se tu uskuteční příští víkend, tedy 16. a 17. července. Začíná se v sobotu od 9 hodin, přitom na nádvoří zámku bude například tržnice. Od 18 hodin na nádvoří zahrají Kantoři a od 19 do 22 hodin vám dobrou noc v zámeckých komnatách dají průvodci v dobových kostýmech.

(pov)