Knihu o kapele sepsal s vtipem a nadhledem hudební publicista Jaroslav Špulák, který s ní absolvoval jarní turné. „Jarda chodil na naše koncerty a ptal se nás na věci, co ho zajímaly. Nejprve chtěl dorazit jen dvakrát, ale nakonec se zastavil pětkrát,“ popsal Juraj Štefánik.

Publikace není klasickou biografií skupiny. „Každý z nás tam mluví o sobě, jak se dostal k muzice, takže je tam i ta historická stránka, mluví tam i naši technici, zvukař i člověk, co prodává merchandising. Je to napsané jednoduchou formou, vtipně. Jde o příjemnou knížku na jedno přečtení. Čtenář v ní najde naše historky i Jardovy postřehy,“ láká k přečtení kytarista Horkýže Slíže. Kniha je napsaná v češtině. Vzniká také slovenská kniha, která je ve stádiu rozpracování. Ta bude více o historii kapely a píše ji Julo Viršík, bratranec bubeníka Marka.

Dobývání Česka

Když se kapela ohlédne do minulosti, těžkým obdobím pro ni bylo pronikání do Česka před patnácti lety. „Museli jsme tehdy oželet slovenské koncerty a podpořit český zájem. Média nám moc nepomohla, prostě jsme koncertovali a svoje místo si vydobyli sami. Na Slovensku jsme tehdy trošku klesli,“ vzpomíná Juraj Štefánik a bubeník Marek Viršík ho doplňuje. „Začali jsme úplně od píky. Hráli jsme v Česku za cesťák. Strašně jsme chtěli oslovit i české fanoušky. Jiná cesta nevedla.“

Politika je tabu

V poslední době se v Česku hodně debatuje o angažovanosti kapely v politice. Horkýže Slíže jsou kapela, která se nikdy politicky neangažovala. Politika se neobjevuje v jejich textech a ani by nehráli pro politiky na jejich mítincích. „Nabídky jsme měli, ale politika je pro nás tabu. Nabízeli nám hraní na kampaních, že jsme tvární a zaujmeme mladé voliče. Osobně bych nehrál ani pro stranu, se kterou souhlasím,“ vymezil se bubeník.

Nitranská kapela se ráda přátelí s tuzemskými rockovými skupinami a s většinou z nich už někdy jela turné. „Nejvíce spolupracujeme se Třemi sestrami, s nimiž příští rok plánujeme další šňůru. Ale dobře se známe i s kapelami Wohnout, Cocotte Minute, Divokej Bill, Vypsaná fiXa…“ V Nitře kapela pořádá vlastní festival Slížovica, kam si zve nejen spřátelené české kapely.

Aktuální hosté

Ani na aktuálním turné, které už je rozběhnuté, nechybějí hosté. Na všech pětadvaceti koncertech turné se jako speciální host představí punk-rocková kapela zakázanÝovoce, která působí na scéně už 12 let. Koncem roku 2016 vydala své nejnovější studiové album Díky vám!, které na YouTube už překonalo 1,5 milionu zhlédnutí. Dalším hostem turné bude metalový projekt Mean Messiah zakladatele studia The Barn Dana Frimla.

Koncerty
HRADEC KRÁLOVÉ – 2.12.
OSTRAVA – 7. 12.
HLUK – 8. 12.
BŘECLAV – 9. 12.
PLZEŇ – 12. a 13. 12.
PRAHA 7 – 14. 12.
FRÝDEK-MÍSTEK – 17. 2.