Nacházíme se na malém náměstí zvaném Na Hradě. Branou, nad níž je socha Jana Nepomuckého z roku 1776, se dostaneme do biskupského semináře s kostelem sv. Jana Nepomuckého z let 1709 až 1714. Dnes je uvnitř kostela koncertní síň s moderními varhanami.

Náměstíčko patřilo kdysi slavným Svatojánským poutím. Jarmark lákal návštěvníky, voněly svatojánské koláče. Sláva, kterou přicházelo navštívit množství lidí z dalekého okolí. Kostel stavěl Vojtěch Schneider podle návrhu neznámého architekta z cihel a lomového kamene. Je to stavba v barokním slohu. Sedlová střecha pokrytá taškami má poblíž jižního průčelí osmistěnnou věžičku s barokní cibulovou bání. Ve vížce visí dva zvonky s reliéfem Madony na pláštích. Původní zvony se rozlily při požáru 24. srpna 1814.

Když byl 19. března 1729 prohlášen Jan Nepomucký za svatého, konaly se v Hradci Králové právě v tomto kostele veliké oslavy. Trvaly tři dny. Po všechny večery bylo město osvětleno. Svítila všechna okna jezuitské koleje. Barokní výzdoba uvnitř kostela byla v roce 1887 doplněna malbami položenými přímo na omítky. Tempera na malbách byla spojena bílkovým pojidlem. Tuto práci provedli benediktíni pražského emauzského kláštera. Je to jediná zachovalá výzdoba u nás, a proto patří mezi památky první kategorie.

Na hlavním oltáři v kostele býval obraz sv. Jana Nepomuckého. Dnes nalezneme tento obraz v kostele Panny Marie na Velkém náměstí.

Dne 3. července 1866 dal rektor semináře Jan Klein vyjmout obraz z rámu a navinout na dřevěný válec. Měl tak přečkat bitvu u Hradce Králové. V den bitvy byl kostel zasažen granáty. Dvě kule, které dopadly na kostel, dal rektor zazdít na místě, kam dopadly.

V letech po druhé světové válce sloužila kaple jako depozitář Lékařské fakultyUKv Hradci Králové. Ale už v roce 1957 začala první jednání o využití kostela pro účely hudební síně. Už roku 1976 je určen investor, Bytový podnik, dokumentaci vypracoval Ústav pro rekonstrukci památkových měst. Práce začal podnik pro Údržbu památek ve Vysokém Mýtě. Specialisté kameníci, truhláři a klempíři se pustili do náročné práce. Všechny fresky měl na starosti Český fond výtvarných umělců. Barevná obnova se dělala s použitím žloutku ze slepičích vajec.

Na rekonstrukční práce bylo uvolněno neuvěřitelných patnáct milionů korun! Dílo se povedlo. Dne 3. října 1988 byl první koncert v nově zřízené městské hudební síni. Za nové varhany se třemi manuály a pedálem, za dva a půl milionu korun, zasedl a koncertoval otec zesnulého hejtmana Pardubického kraje, Václav Rabas. Na další koncert přijel Mistr Václav Hudeček.

Zajímavý kostel sv. Jana Nepomuckého má důstojné uplatnění. Hradec Králové má městskou hudební síň.

JIŘÍMALINA