Zatímco červen byl kvůli svému příznivému počasí pro zámek velmi ztrátový, červenec naopak bilanci vylepšil. Ještě týden před jeho koncem byla návštěvnost téměř na dvojnásobné hodnotě vzhledem k předchozímu měsíci.

 Kastelán Jiří Holub připouští, že zásluhu na tom může mít i nově udělené prestižní označení národní kulturní památka, jímž se Humprecht pyšní od začátku prázdnin. Nejde ale jen o image zámku. „Máme teď i mnohem větší možnost získat grant, a také jsme o něj už zažádali,“ řekl kastelán Holub. Plány má velké: nová venkovní omítka, nutná rekonstrukce toalet pro návštěvníky nebo oprava zámecké hájovny.

 Nečeká se ale jen na státní a evropské dotace, modernizace probíhají neustále. Přes zimu se například celé spodní patro přiblížilo opět o kousek svému původnímu vzhledu, když dostalo nové dveře, které znamenají odhlučnění, a tedy mnohem větší komfort pro každou prohlídku. Doplněna byla i samotná expozice. „Návštěvníci se teď mohou těšit třeba na barokní klec s australskými papoušky, které zde na zámku jeho majitelé skutečně chovali,“ doplnil Jiří Holub.

Původní podoby by se mohl dočkat i celý vršek, na němž Humprecht stojí. Ještě před sto lety byl dobře vidět z celého okolí. Dnes už zpoza náletových stromů vykukuje jen špička zámku, a tak i ochoz pomalu přestává plnit svou výhledovou funkci. „Papírování a vyřizování teď máme sice šestkrát tolik, ale věřím, že se to podaří,“ uzavřel kastelán Holub. (duf)