Populární zpěvák Petr Kotvald je jedním z mála tuzemských interpretů populární hudby, kteří kromě svých tradičních hitů dokáží vytvořit také smysluplný vánoční repertoár.

Jeho pecka Vánoce hrajou glórijá patří v adventním čase vždy mezi nejhranější české vánoční songy posledních let.

Tento šlágr dal jméno i tradičnímu vánočnímu turné Petra Kotvalda, které se opět zastaví i ve východních Čechách. A to díky unikátnímu celorepublikovému projektu regionálního Deníku Česko zpívá koledy, jenž se uskuteční ve středu 9. prosince.

Jde o největší předvánoční akci letošního roku, jedinečný počin, který nemá obdoby.

Jeho cílem je povzbudit českou tradici zpěvem těch nejkrásnějších vánočních koled a zároveň přinést lidem způsob, jak si oddechnout od shonu běžného života, zastavit se a načerpat sváteční atmosféru.

Také letos si společně zazpíváme tři koledy, které již známe: Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán a Půjdem spolu do Betléma.

Další dvě jste vybrali vy – Jak jsi krásné, neviňátko a Pásli ovce Valaši. Zpívání zakončíme písničkou Vánoce, Vánoce přicházejí.

A poté přijde v Pardubicích na novém místě – na třídě Míru u fontány vedle Obchodního centra Magnum – čas na exkluzivního hosta projektu – Petra Kotvalda, který do města perníku dorazí společně se svou kapelou Trik.

Proč jste se rozhodl opět podpořit náš projekt Česko zpívá koledy v Pardubicích?
V Pardubicích jsem na této akci vystupoval už loni a před třemi lety, předloni jsem zamířil pro změnu do Hradce Králové. Na akci Česko zpívá koledy se zkrátka vracím moc rád. Přijde mi to jako úžasná a zároveň smysluplná myšlenka, že se lidé sejdou na náměstí a společně si zazpívají ty nejkrásnější koledy.

V čem je podle vás kouzlo tohoto unikátního projektu?
Připadá mi, že v adventním čase k sobě mají lidé alespoň o trochu blíž. A tak se rád účastním projektu, který posluchače baví a přináší jim radost.

Vaše vánoční koncerty mají úspěch už čtrnáct let. Počet míst, kde zazněly, už se přiblížil stovce. Na co se při nich mohou posluchači těšit?
Základ repertoáru tvoří písničky z mého vánočního alba, mezi nimi i už zlidovělá Vánoce hrajou glórijá. A také pop šansony, které nejsou vánočními skladbami, ale svými texty se do atmosféry adventu hodí dokonale.

Co pro vás znamenají Vánoce?
Pro mě jsou Vánoce hlavně vánoční koncerty. Díky nim utíkám od reality předvánočního shonu, ale stejně tomu člověk neujde, každý znejistí, jestli bude vše připravené tak, jak má.

A co vánoční dárky?
Ty řeším až těsně před Vánoci. Štědrovečerní večeře může začít až tehdy, když má hospodyně vše hotovo, teprve pak můžeme zasednout ke štědrovečernímu stolu. A hlavně musí také svítit na nebi první hvězda. Jen nesmí být zataženo nebo smog, to jsme pak o hladu. (smích)

Ve středu se na akci Česko zpívá koledy objevíte s kapelou Trik. Na co se od ní můžeme těšit?
V současné době kapelu Trik tvoří mladí, ale nesmírně talentovaní muzikanti. Jejím lídrem je Martin Blažek, o kterém určitě ještě hodně uslyšíme.  O jeho schopnostech svědčí i fakt, že poté, co v červnu skončil studium na konzervatoři, dostal hned od září nabídku tam vyučovat. Je to nejen schopný hudebník, ale také aranžér a autor. Napsal mi několik písní na mé nové album, které vyjde na jaře příštího roku. Myslím si, že mé hity v jejich podání omládly, mají moderní zvuk. Kluci samozřejmě hrají i svůj vlastní repertoár, a to pod názvem Artmosphere. Není to žádná tuctová popárna, ale příjemné, melodické skladby.

Momentálně vás také hodně zaměstnává účinkování v muzikálu Mamma Mia!, kde hrajete  postavu Harryho.
Přiznám se, že letos mi je trochu líto, že nemám tolik vánočních koncertů právě kvůli mému pracovnímu vytížený v muzikálu Mamma Mia!. Na druhou stranu je mi též smutno z toho, že máme před sebou pár posledních letošních repríz. Účinkování v tomto muzikálu beru jako příjemné zpestření. Běžně se v nich neobjevuji. Písničky kapely ABBA se mi líbily vždycky, i proto jsem tuto nabídku přijal.

Šel byste do nějakého podobného projektu?
Líbilo by se mi, kdyby to byl projekt, kde mohu využít své zkušenosti a to, co mě baví. Bavila by mě nějaká větší koncertní show. Příští rok slavím třicet let své sólové dráhy. Rád bych pro tuto příležitost připravil nějaké větší turné. Uvidíme, jestli se to podaří. To by bych byl moc rád.

Stručná vizitka Petra Kotvalda
Populární zpěvák Petr Kotvald se narodil 8. července v roce 1959. V rodném Žatci navštěvoval tehdejší lidovou školu umění (klavír) a současně se učil zpívat u profesorky Julie Jindrákové. V čase studií na elektrotechnické průmyslovce v Chomutově zpíval se skupinou Scarabeus. V letech 1977 až 1979 soutěžil na jihlavském festivalu Mladá píseň (v roce 1978 získal uznání za osobitou interpretaci, o rok později tento festival vyhrál), na Děčínské kotvě vyzpíval v roce 1980 druhé místo. V té době spolupracoval s Miriam Hruškovou a její skupinou Motor. Na jeho hlasový projev měl velký vliv hlasový pedagog František Tugendlieb, s nímž se seznámil v Jihlavě. Základy pohybové průpravy získal u choreografky Věry Veselé, vedoucí Chrudimského tanečního studia. Od roku 1981 se stal společně se Stanislavem Hložkem členem orchestru Karla Vágnera a po boku Hany Zagorové si rychle získali značnou popularitu. Písnička Holky z naší školky se stala nejprodávanější československou nahrávkou všech dob na gramofonových deskách. Petr Kotvald se Stanislavem Hložkem zpívali ve dvojici, popřípadě ve trojici s Hanou Zagorovou. Všichni tři však měli rovněž sólové ambice. V roce 1986 zahájil Petr Kotvald svou sólovou dráhu a od té doby vystupoval s vlastní skupinou Trik. Ta spatřila světlo světa v první polovině června roku 1986, tři roky v ní hostovala zpěvačka Hana Křížková. Skupina Trik Petra Kotvalda doprovázela do roku 1996. Ač je známý zpěvák mnohdy vnímán hlavně jako interpret tanečních hitů, jako byly například skladby Mumuland, Milujem se čím dál víc, Je v tahu, Gejzír, Kdekdo je dál, Dej nám sex, Hyde Park, Bílá královna, V pohodě, je také umělcem, který hájí v hloubi své duše písně vyprávějící příběhy, sdělující pocity a vyvolávající emoce. Diváci tyto pop-šansony vnímají velmi příznivě a občas s překvapením oceňují zpěvákovu zralou interpretaci těchto tolik stylově odlišných a pro něj netypických skladeb.