„Je to jeho druhá výstava v Česku, první měl Juraj Jakubisko v Praze,“ uvedl litomyšlský starosta Michal Kortyš. O tom, že je Jakubiskovo dílo až hororové, se mohou zájemci přesvědčit i na litomyšlské výstavě, pořádané městskou galerií.

Návštěvníci zhlédnou rovněž některé grafiky, které vznikly během natáčení velkofilmu Bathory. Tento historický snímek zachycující život uherské hraběnky Alžběty Báthoryové, známé jako čachtická paní, se točil i v zámku v Doudlebách nad Orlicí. S rozpočtem 300 milionů korun se stal nejdražším filmem v dějinách české a slovenské kinematografie a zařadil se mezi největší středoevropské projekty.

„Výstavu jsem nazval Bathory a jiné horory. Jedná se především o moje osobní vzpomínky. Bojím se ještě malovat krásné ženy, aby to nebyl kýč. Rád si hraji s myšlenkami,“ řekl Jakubisko. Strašidelné motivy jsou údajně jeho vlastní vzpomínky na mládí.

Dnes již legendární režisér je výjimečný obrovským rozsahem svých tvůrčích činností. Výstava je přístupná od úterý do neděle od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.