Lucía, a co pak

Alexandra se s otcem právě přestěhovala do Mexico City. Tíha minulosti a změna prostředí nechávají brzy vyvstat napětí, které má na oba zdrcující vliv. Smrt manželky a matky totiž není jediným problémem, s nímž se otec s dcerou musí vypořádat. Už první, takřka sedmiminutový záběr tohoto realistického dramatu ukazuje, o jak precizní a esteticky vyhraněný film půjde.
Režie: Michel Franco

Ticho

Fiktivní příběh zvukaře, který se po letech vrací zpět do rodného Irska, aby nahrál ruchy krajiny bez zvukového smogu, zachycuje bohatý vnitřní svět hlavního hrdiny. Současně se snaží vytvořit portrét jedinečné přírody a vyvolat v těch, kteří se naladí na meditativní tempo navozené výjimečnou zvukovou stopou filmu, silný emotivní zážitek.
Režie: Pat Collins

Můj pes Killer

Drama jednoho dne. Osmnáctiletý Marek žije v bezútěšném prostředí blízko slovensko – moravských hranic se svým otcem vinařem a rasistickými kamarády – hooligans. Markovým nejlepším přítelem je jeho pes, který je perfektně vycvičen proti všem vetřelcům. Markovým životem náhle otřese šokující tajemství, které zjistí o své dávno zmizelé matce. Dramatický příběh ze současnosti, který se vyznačuje syrovostí a velkou mírou autenticity.
Režie: Mira Fornayová

Třetí poločas

Kosta, člen nepříliš zdatného makedonského národního týmu, se zamiluje do dcery místního židovského obchodníka. Zároveň s tím přichází do týmu nový trenér, bývalý německý fotbalový šampion Rudolph Spitz, který se pouští do nelehkého úkolu: vybudovat ze skupiny nezkušených hráčů úspěšný národní tým. Srbskou okupací poznamenaná Makedonie s nadšením sleduje, jak tým zažívá svá první vítězství.
Režie: Darko Mitrevski

Meteora

Na horkých pláních středního Řecka se tyčí majestátní pískovcové skály. Na jejich vrcholcích stojí ortodoxní kláštery Meteora, které jako by visely mezi nebem a zemí. Dole v údolí se, v drsném kontrastu k asketickému životu mnichů a jeptišek, odehrávají běžné životy farmářů. Mladý mnich Theodoros a jeptiška Urania zasvětili své životy přísným rituálům a praktikám jejich vlastní komunity. Jejich život je však podroben těžké zkoušce.
Režie: Spiros Stathoulopoulos

Kříž cti

Vysoko nad drsnou norskou divočinou se po prudkém vzdušném útoku vzájemně sestřelí angličtí a němečtí piloti. Izolovaní od okolního světa musí bojovat, aby přežili krutou zimu. Ačkoliv válka z nich učinila nepřátele, postupem dní je těžké si udržet nenávist a zlobu. Skrze společnou touhu přežít se zrodí neobvyklá přátelství. Válka je po tom všem naprosto absurdní.
Režie: Petter Næss

Čtvrtá mocnost

Paul se potýká s životní krizí, a tak se rozhodne před svými problémy utéci. Odjíždí z Berlína, aby vnesl čerstvé podněty do ruského bulvárního časopisu, který v Moskvě vede jeho mentor Alexei Onegin. Paulovou prací je shánět drby o bohatých a známých lidech v Rusku a brzy pomůže znovu obnovit slávu a prodejnost časopisu. Vše se opět zdá v pořádku a jeho život je jedna velká party. Když tento cynik potká krásnou ruskou aktivistku, padne před ní na kolena. Paul má oči pouze pro záhadnou Katju, které se ho dokonce podaří přesvědčit, aby rozjel v časopise politicky motivovaný nekrolog. To však má své následky a v Paulově životě se spustí série rychle následujících událostí. Paul je závislý pouze na svých vlastních prostředcích, na útěku mezi ulicemi nelítostné ruské metropole.
Režie: Dennis Gansel

Renoir

Azurové pobřeží, 1915. Na sklonku svého života je Pierre-Auguste Renoir zasažen ztrátou své milované ženy, artritickými bolestmi a děsivými zprávami, že jeho syn Jean byl zraněn v boji. Jako zázrakem pak do jeho života vstoupí mladá dívka a starý malíř je naplněn novou, zcela nečekanou energií. Živelná a překrásná Andrée se stane jeho poslední modelkou a pramenem pozoruhodného omlazení. Jean se vrací domů na rekonvalescenci a stejně jako jeho otec podléhá nové, zrzavé hvězdě na Renoirově obloze. V středomořském ráji podlehne této divoké a nezkrotné vášni… a postupně se v slabošském a válkou otřeseném Jeanovi začíná probouzet filmař.
Režie: Gilles Bourdos

Středa 3. dubna
Sál 6
17.30 Lucía, a co pak (After Lucia) – Mexiko, Francie
20.00 Ticho (Silence) – Velká Británie

Sál 7
17.30 Můj pes Killer (My Dog Killer), Slovensko, Česko
20.00 Třetí poločas (The Third Half) – Makedonie, Česko, USA

Čtvrtek 4. dubna
Sál 6
17.30 Meteora (Meteora) – Německo, Řecko, Francie
20.00 Kříž cti (Into the White) – Švédsko, Norsko

Sál 7
17.30 Čtvrtá mocnost (The Fourth State) – Německo
20.00 Renoir (Renoir) – Francie