Necelý týden dělí diváky od zahájení tradičního festivalu Divadlo evropských regionů. V pátek 17. června vypukne veselí na hlavní scéně Klicperova divadla Shakespearovou Zimní pohádkou, Studio Beseda uvede pařížskou inscenaci Dobrý proti severáku. Co se chystá, prozradila dramaturgyně Jana Slouková.

Letošní ročník určitě přinese řadu novinek, jaké jsou ty největší?
V letošním ročníku jsme se trochu snažili přehodnotit přístup ke zvaní zahraničních inscenací. Namísto rozdrolení do většího počtu menších takových hostů jsme se odhodlali nastoupit cestu jednoho velkého a význačného hosta každý rok, a to divadla, které se v České republice příliš často neobjevuje, scény evropského formátu, která reprezentuje určitý divadelní přístup a princip se svou tradicí, historií a současností, a to prostřednictvím profilové inscenace. Letos je takovým souborem italské Teatro Piccolo z Milána. Také jsme se poprvé rozhodli klasické prověřené schéma velké činohry na hlavní scéně a komornějších inscenací v Besedě doplnit projektem *OFF BESEDA*, tedy představeními ve večerních časech od dvaadvaceti hodin. Vždycky mi přišlo líto, že u nás končíme večerním představením na hlavní scéně, protože zvláště ve festivalové atmosféře a náladě je skvělé zajít i do „kamenného" divadla i v nočním čase. Nezapomínáme samozřejmě ani na letošní shakespearovské výročí, kterému věnujeme tři inscenace. A pokračovat chceme v užší spolupráci s kolegy z Divadla Drak a Open Air programu, aby i přes neuvěřitelnou šíři a záběr našeho festivalu docházelo k ideálnímu propojení.

Jak dlouho trvá připravit dramaturgii festivalu?
Dlouho! Po praktické stránce se rozjíždí „namlouvání" hostujících divadel někdy od ledna, ale ve skutečnosti je nutné sbírat tipy po celý rok, snažím se poctivě objíždět představení napříč Českou republikou, i když je to v plném divadelním provozu a záběru dramaturgické práce, kterou mám u nás v divadle, velice náročné a i kdybych sebevíc chtěla, nestíhám vidět všechno. A vlastně hned bezprostředně po skončení jednoho ročníku festivalu se už scházíme znovu v našem „generálním štábu" s kolegy z dalších sekcí festivalu, vyhodnocujeme, co se osvědčilo a co ne a snažíme se nastolit směr ročníku nového. Takže opravdu celý rok je vlastně co dělat!

Do Hradce letos zavítá italský Piccolo Teatro Milano s představením Sluha dvou pánů, které v našich končinách má veliký úspěch. Bylo těžké vybrat a zařídit takový soubor?
Pro zahraniční hosty je mi důležitým pomocníkem a rádcem dramaturg Daniel Přibyl, kterého jsem si přizvala už v loňském ročníku ke spolupráci. Má velký přehled o dění na evropských scénách a právě on přišel s myšlenkou pozvat tuto legendární italskou inscenaci do Hradce Králové. Samotná produkční jednání jsou pak zdlouhavá a náročná, zkušenosti z příprav minulých ročníků nás přesvědčily, jak snadno může snová vize dovezení zahraničních divadelních hvězd zkrachovat na technických či finančních záležitostech, proto se snažíme mít vše bezpečně dojednané v co možná největším předstihu. Jsem velmi zvědavá, jak bude hradecké publikum na italského Sluhu dvou pánů reagovat. Kdo očekává verzi ala Miroslav Donutil, bude zaskočen. Kdo si chce užít autentické herectví goldoniovské komedie, harlekýna, masky, styl commedie dell´arte, humor a živelnost, typickou pro klasickou italskou komedii, bude nadšen. Tato inscenace Giorga Strehlera, jednoho z otců evropské moderní divadelní režie, už vstoupila do dějin divadla. Poprvé teď zavítá také na českou půdu.

Předpokládám, že hrají 
ve svém rodném jazyce. Jak vyřešíte jazykovou bariéru českých diváků?
Zahraniční představení, tedy letos francouzská inscenace ve Studiu Beseda Dobrý proti severáku a zmiňovaný italský Sluha dvou pánů, se budou hrát samozřejmě v originále, ale opatřeny českými titulky. Pro obě divadla to není první hostování v zahraničí, Teatro Piccolo s touto inscenací objelo skutečně téměř celý svět, takže doufáme, že ani u nás nebudou diváky titulky nijak limitovat. A naši slovenští divadelní hosté z Nitry se bez titulků při svém představení Velký zošit pochopitelně obejdou.

Mohou se návštěvníci těšit 
i na jiný program než čistokrevné divadlo?
Ano, ani letos nezapomínáme na doprovodný program. V oblíbených Povídáních v Podkroví přivítáme jako hosty Dagmar Peckovou, Michala Horáčka a Martina Hilského, stejně jako každý rok se na Letní scéně budou také odehrávat odpolední pohádky a večerní koncerty.

JANA SLOUKOVÁ pochází z Tábora a je absolventkou pražské DAMU, kde vystudovala činoherní dramaturgii v ročníku Darii Ullrichové a Jana Nebeského 
a paralelně také obor teorie a kritika. Od sezony 2008/2009 je dramaturgyní Klicperova divadla v Hradci Králové 
a od roku 2014 dramaturgyní festivalu Divadlo evropských regionů. Pravidelně spolupracuje s předními českými režiséry, např. Janem Fričem, Danielem Špinarem či Davidem Drábkem, a to nejenom v Klicperově divadle, ale také v Divadle Na zábradlí, Divadle Petra Bezruče či na Letních shakespearovských slavnostech. Věnuje se také překladům z němčiny, ať už se jedná o divadelní hry nebo odborné teatrologické publikace.