Nepřerušená série koncertů (jarních i vánočních) trvá již třiatřicet let. Pokaždé se představuje jiný repertoár a jiní hosté.

Tradice velké swingové kapely je od poválečných let, na ni navázal Miroslav Mužík a znovu oživil swingový orchestr. Jeho činnost zastřešuje a provozuje Spolek swingových hudebníků, který zároveň nominuje a následně uděluje cenu Osobnost hradeckého swingu.

Cena je udělována od roku 2013, vždy v průběhu jarního koncertu. Dosavadní držitelé ocenění: Miroslav Mužík, Jiří Beneš, Ota Štantejský, Jiří Hasal. I letos bude nositel spjat s regionem a městem Hradec Králové. Jeho jméno se dozví návštěvníci při slavnostním vyhlášení a předání ceny v průběhu koncertu.

Vystupující hosté

Paul Thompson: Pochází z Nového Zélandu z města Rotorua. Ve své rodné zemi studoval na Univerzitě Otago obor antropologie. Při svých cestách po Evropě se ocitl v Hradci Králové, kam přijel již před deseti lety, a kde začal pracovat jako lektor anglického jazyka. Během svého pobytu se naučil mluvit výborně česky. Jak sám říká: „Po deseti letech jsem šťastný že už zvládám základy češtiny." Svojí hudební kariéru začal rozvíjet až v České republice, kde potkal kamaráda kytaristu, se kterým začal zpívat. Paul sám hraje na kytaru, ovšem jenom trochu, jak sám dodává. Věnoval se především akustické hudbě, rád poslouchá rock, funk a R&B. V poslední době nachází zálibu v hudbě swingové éry a v jazzu.

Jindřich Zíka & Jazzika

Kapela Jazzika: Od roku 2004 je bytelným pilířem jihočeské jazzové scény. Stabilní postavou je osobnost zpěváka a trumpetisty Jindřicha Zíky. Pevným tmelem mezi frontmanem a trojicí instrumentalistů je poctivý fundament vzdělaných a zkušených hudebníků. V repertoáru skupiny se v posledních letech začaly vedle jazzových standardů objevovat často velmi autenticky pojaté skladby zahraniční i české produkce, nejen raně swingové, ale také popové hudební scény. Díky tomu je Jazzika vyhledávanou kapelou nejen pro koncertní pódia, ale i pro různé společenské akce.

Jindřich Zíka: Hudba ho provází už od jeho mládí. V jedenácti letech začal hrát na flétnu. Netrvalo dlouho a jeho talent pro dechové nástroje odhalil jihočeský skladatel Áda Kubata, který ho nadchl pro hru na trubku a zajistil mu místo v Městském dechovém orchestru v Kaplici. Po vojně, během které sloužil u posádkové hudby v Táboře, začal Zíka sbírat zkušenosti v dechové kapele Budvarka a v dalších seskupeních. Působení v prestižních kapelách ho přivedlo až na špičku hudební scény – v letech 1997 až 2005 hrál na trubku v ikonickém orchestru Melody Makers Ondřeje Havelky. V roce 2004 Zíka založil jazzový kvartet Jazzika, se kterým odehrál už stovky vystoupení v České republice i v zahraničí. Několik let zpíval s Rozhlasovým swingovým orchestrem v Českých Budějovicích a od roku 2012 je také členem celorepublikové jazzové kapely Two Towers HULU Jazz.

Marian Jungwirth: Patří do rodiny bubeníků obdařených nejen naprosto přesným rytmickým cítěním, ale také smyslem pro melodičnost a bohatou dynamičnost hry. Pro tyto vlastnosti jej také využívají další hudební tělesa, včetně big bandu Českého rozhlasu České Budějovice.

Radim Sládek: Je jednou z nejvýraznějších mladých osobností černých a bílých kláves na jihu Čech. Coby hráč na „hammondky" působí i jako kapelník vlastních formací. Je nápaditým a brilantním sólistou, spolehlivým tvůrcem bohaté a neotřelé harmonické podstaty i rafinované basové linky.

Jiří Výborný: Ve všech svých hudebních projektech dělá čest svému jménu - ať si vyšlápne s kontrabasem na swingovou procházku, metá na pražcích groovové kotrmelce, nebo v nejvyšších polohách baskytary důkladně prozkoumává zákruty spletitých sólových kudrlinek.

Jiří Pavlík