Průnik různými styly „dnešního jazzu“ chce nabídnout festival Jazz Goes to Town, který v krajském městě propukne již příští úterý. Jeho dramaturg Zdeněk Závodný prozradil, čím je podle něj festival výjimečný.

Říkáte, že cílíte nejen na hradecké posluchače. Proč by lidé měli na festival přijet, co jim jedinečného jim nabídne?
Určitě pro to, že se snažíme mapovat a postihovat to, co se odehrává nejen na domácí scéně, ale také celý kontext toho, co se v jazzu aktuálně děje. Naší snahou je do Hradce přivážet umělce a kapely, které v Česku doposud k vidění a slyšení nebyly a uvádět je premiérově a exkluzivně v rámci festivalu.

A pokud někdo není zarputilý vyznavač jazzové muziky, bude se mu na festivalu líbit také?
Neděláme kavárenský, mainstreamový jazz - to očekávatelné, co si člověk představí pod značkou jazz - kapelu ve smokinzích - to dělat nechceme. Chceme, aby byl festival živý a dýchala z něj aktuální doba.
V dnešním mediálně propojeném světě to ani jinak dělat nejde. Muzika odráží to, jak se svět propojuje a jak se ovlivňují geograficky vzdálené věci. Z toho vznikají pozoruhodná díla. Může to vyvolávat kontroverze od lidí, kteří chtějí chodit na hudbu, která je očekávatelná. To chápu, je to přirozená lidská vlastnost. Naším cílem to není, chceme je nadchnout pro něco nového a jiného. Myslím, že to jim můžeme nabídnout.

Takže vystoupení budou hodně různorodá.
U jazzu je skvělé, že to není žánr. Prostupnost mezi jednotlivými styly je obrovská, v žádné jiné hudební oblasti tomu tak není.
Jazzová muzika se nechává ovlivňovat různými vlivy - etnickou, taneční nebo hiphopovou hudbou. To vše se v tom potkává a bylo tomu tak vždycky.
Když se podíváme do historie, bylo tomu tak taky. Například Miles Davis nasával hodně z rockové, taneční nebo latinsko-americké hudby. Vždycky se snažil mít prst na tepu doby a myslím si, že pro jazzové muzikanty je to příznačné. Jsou schopni vystihnout aktuální dobu, to co se momentálně odehrává a to včlenit do své tvorby.
Vidět to bude asi nejvíce ve dvou závěrečných dnech - v pátek a sobotu.

K programu
Mezi nejočekávanější body letošního programu patří současná hvězda severoafrické hudební scény, marocká zpěvačka OUM, švédský septet Angels 7, norsko-český kvintet Bansal Band vedený indickou houslovou virtuózkou Harpreet Bansal či maďarský kvartet Knutdut Men saxofonisty Bély Ágostona, jehož hudba osciluje mezi evropským jazzem, postbebopem, africkou hudbou i freejazzem. Další lahůdkou bude sólový koncert sardinského kytaristy Paola Angeliho, jehož fenomenální hra na osmnáctistrunnou kytaru vlastní výroby rozezní prostor Městské hudební síně.