„V praxi jde vždy o přenesení atmosféry konkrétního festivalu do jiného města, nejlépe do památky UNESCO či dalších památkových objektů přesně podle hesla Žij v živých městech s živými památkami,“ říká o myšlence tohoto projektu výkonná ředitelka sdružení České dědictví UNESCO Michaela Severová.
„Do Litomyšle přivezeme známý královéhradecký festival Jazz Goes to Town. Tento festival oslaví v letošním roce již šestnácté narozeniny. Jde o přehlídku výborné jazzové muziky, na které se pravidelně objevuje i řada světových osobností,“ pokračuje Michaela Severová.

„Pro Litomyšl jsme spolu s ředitelem, dramaturgem festivalu a jazzovým muzikantem Martinem Brunnerem připravili jednodenní ochutnávku této jazzové přehlídky, která je známá a také velmi oceňovaná doma i v zahraničí. Uskteční se v sobotu 11. září jako součást Dne otevřených dveří na litomyšlském zámku.“

Ve třináct hodin bude v zámeckém infocentru zahájena výstava plakátů a fotografií z hradeckého jazzového festivalu.

Od patnácti hodin výstavu doplní živý jazzový koncert v Klášterních zahradách, které právě slaví své esáté narozeniny. O pódium pod širým nebem se tady postupně podělí Miroslav Hloucal Quartet, Martin Brunner & Jaroslav Šindler, Vibe Fantasy a František Kop Quartet.

Celá akce má za cíl oživit památkové objekty, podpořit putování za živou kulturou, ale také propagovat festivaly i města, ve kterých se konají. Vstup na obě akce je volný.

Jazz až za měsíc

Letošní ročník festivalu Jazz Goes to Town začne za měsíc, v pondělí 11. října slavnostním koncertem u příležitosti sedmdesátých narozenin skladatele a pianisty Karla Růžičky.

V královéhradeckém kostele Božského Srdce Páně zazní jeho slavná Celebratation Jazz Mass.