Zhruba sto dvacet muzikantů, mezi nimi světoznámá jména i nebývalý počet žen – jazzmanek. Taková je ve zkratce nabídka patnáctého mezinárodního festivalu Jazz Goes To town, který v Hradci Králové začne příští pondělí.

„Zahajovací koncert v Adalbertinu bude patřit seskupení Alice Springs Blues Band,“ říká k programu festivalu jeho dlouholetý dramaturg Martin Brunner. „Bude to určitě skvělý začátek – slyšel jsem je poprvé teprve nedávno a byl jsem nadšený.“

Hvězdy

K nejzajímavějším jménům z domácí jazzové scény na programu bude patřit zpěvačka polsko–kubánského původu Yvonne Sanchez, která už léta žije v Čechách, Traditional Jazz Studio Pavla Smetáčka, František Kop Quartet a studenti pražské hudební školy Jaroslava Ježka, kteří si v Hradci mimo jiné zahrají s českým jazzovým bardem Milanem Svobodou.

K nejatraktivnějším zahraničním hostům bude patřit americký jazzový skladatel a basista Kyle Eastwood, jehož otcem je slavný hollywoodský herec (Clint Eastwood je také úspěšným pianistou a hudebním skladatelem, což o něm není příliš známo). „Kyle je vynikající muzikant, podílel se na hudbě k mnoha Eastwoodovým filmům,“ říká na jeho adresu Martin Brunner.

Závěr festivalu bude patřit poslednímu projektu nejslavnějšího jazzového bubeníka světa Jacka DeJohnetta a kapely The Ripple Effect.
Koncerty letošního jazzového festivalu se uskuteční v sálech Adalbertina, Aldisu, Muzea východních Čech, Divadla Drak, AC klubu a v restauraci U Sokolíka.

Yvonne Sanchez.

Kyle Eastwood.