Regionální muzeum a galerie v Jičíně otevře v úterý. Přístupné budou všechny obvyklé prostory muzea a galerie: expozice, obrazárna, herna, oratoř i oblíbené divadélko. Původní výstavní plán však muzeum muselo změnit.

„Rozhodli jsme se pro prodloužení obou výstav, které byly pandemickými opatřeními postiženy. Tím pádem došlo ke zrušení některých jiných plánovaných akcí,“ konstatoval ředitel muzea Michal Babík. „Výstava Konírna čarokrajná Divadla bratří Formanů se podle nového plánu uskuteční až na začátku července,“ dodal Michal Babík. Například ve výstavní chodbě bude od úterý čekat na návštěvníky výstava Vajíčka z přírody, která představí nejen různé druhy vajíček, ale nabídne také odpovědi na otázky týkající se ekologických aspektů hnízdění: proč mají ptáci vajíčka různě zabarvená, proč mají různé tvary a velikosti anebo proč se některé druhy starají o jedno mládě a jiné zase o celou skupinu. Základem výstavy ptačích vajíček je sbírka přírodovědce Zdeňka Klůze. V depozitáři jičínského muzea se nachází vajíčka více než 150 druhů živočichů. Výstava potrvá do konce září.

Little Monsters v Galerii plastik

Hořická Galerie plastik uvítá zájemce v úterý výstavou české vizuální umělkyně Ivany Štenclové nazvanou Little Monsters, která potrvá do 28. června.

Fenomén Igráček v Hořicích

Městské muzeum Hořice otevře rovněž v úterý. Lidé si sem budou moci zajít na mimořádnou výstavu ve Štorchově síni nazvanou Fenomén Igráček. Výstava slavných figurek bude k vidění v prodlouženém termínu až do 30. května. Výstava mimo jiné nabídne blízká setkání s originálními Igráčky Napoleonova kuchaře a jeho ošetřovatelky paní Líčkové, hlavních hrdinů legendy o původu hořických trubiček.