Wohnout jedou druhou část akustického turné, které započali po divadlech a kulturních domech na jaře.

„Koncept akustického hraní osvěžuje naše elektrické koncertování. Poprvé jsme akustický projekt vymysleli před pěti lety, ze začátku jsme se ho báli, ale nakonec jsme se v tom našli a začalo nás to bavit. Člověk hraje na jiné nástroje, sedí a jinak komunikuje s publikem a ta atmosféra je jiná než na elektrických koncertech,“ popsal kytarista a zpěvák Matěj Homola.

Součástí scény jsou i táborové ohně, draví ptáci, vlajka nebo stany, takže atmosféra je vyloženě trampská.

Toubkal i Ježci

Do setlistu se díky akustickým koncertům dostaly i pomalé písničky, které kapela jinak živě nehraje. Jde o kusy jako Ježci, Toubkal, Sólo pro mouřenína nebo No tak ahoj…

Kapela už se pomalu připravuje na novou desku, která by měla vyjít v polovině příštího roku.

První vlaštovkou z ní je song Hudba léčí, který skupina nahrála společně s legendárním trumpetistou Lacem Déczim.

„Původně jsme ji na koncertech bez Laca hrát nechtěli. Vyměnili jsme ho za stabilního hosta naší akustické šňůry Vojtu Lavičku. Myslím si, že to zní jinak a je to pořád super,“ řekl starší z bratrů Homolových.

Pilarová a Déczi

V minulosti Wohnout spolupracovali s Evou Pilarovou, o které nazpívali písničku Ševelení. „I Eva Pilarová i Laco Déczi jsou jiná kategorie muzikantů než my porevoluční. Máme před nimi velký respekt. Jejich přístup je profesionální. Když máme zkoušku a máme s Evou hrát, přijde upravená, všechno má nabiflované a je připravená. To samé Laco Déczi,“ pochvaluje si spolupráci se staršími umělci Matěj Homola. Současná generace hudebníků není tak důsledná. „Muzikanti naší kategorie na tu zkoušku z půlky nepřijdou, nebo přijdou pozdě nebo zkalený. A většinou neumějí nic,“ dodal.

Kapela má spoustu nového materiálu a bude ještě přibývat. „Do jara budeme mít tak třicet písniček, z nichž půlku dáme pryč a druhou půlku vybereme a vydáme. Příští rok v červnu počítáme, že by deska vyšla,“ slibuje hudebník.

Stejně jako u minulého alba bude postupně pár kusů odtajňovat ještě před vydáním celé desky. Do konce roku by se fanoušci měli dočkat ještě jedné novinky. A během první poloviny příštího roku ještě jednoho nebo dvou singlů.

Koncerty
15. 12. Hradec Králové (Denoche)
16. 12. Karlovy Vary (Lidový dům)