„Každý v sobě máme něco jako vnitřní kompas, který nám ukazuje ten správný směr," tvrdí  pardubický písničkář Radek Bartoš, jenž vydal debutové album s názvem Vnitřní kompas.

Radek „Píďa" Bartoš začal jako muzikant s první láskou, poté pro ni psal vlastní písně.

Je „psavec" krátké poezie, interpret i autor vlastních textů a hudby, ale také ochotnický herec, domácí kutil, lektor ve fitness centru a občanským povoláním elektrikář.

Na hudební scéně je zhruba patnáct let

Na hudební scéně se pohybuje zhruba patnáct let. Byl kapelníkem folkové skupiny Pidilidi a jedním ze  zakládajících členů pardubické formace Marien.

Od roku 2009 je na sólové písničkářské dráze. K tomuto solitérství  ho dovedla, podle vlastních slov, jeho složitá povaha. Možná právě díky ní nevytváří svá díla s dnes všudypřítomným tahem na bránu, ale pozvolna, s citem, emocí a pokorou.

V Radkových autorských počinech nechybí láska, smutek, vtip, prostor pro posluchače a v každé písni tolik potřebný „záblesk".

Jeho první album vzniklo v produkci vydavatelství Folk žije! ve studiu v Českých Budějovicích, pod režijním vedením Petra Michala.

Desítka hostujících muzikantů

Na Bartošově novince se podílela desítka hostujících muzikantů, mezi nimi i fenomenální bubeník David Landštof, Jihočeské kvarteto v aranžmá Petra Novotného (člena seskupení Žalman & Spol.). Svými vokály pomohli oblíbení pardubičtí Marien a českobudějovický Dětský pěvecký sbor Carmínek  pod vedením sbormistryně Jitky Šimkové.

Třináct písniček a 40 minut hudby

Debutové CD přináší ve třinácti písničkách čtyřicet minut hudby. Nové album je průřezem autorské tvorby Radka Bartoše, ale je ozdobeno i díly autorů Radky Havelkové a Jana Škarky.

Desku z větší části financovali fanoušci, kteří nashromáždili úctyhodných 130 tisíc korun. „K natáčení mě přesvědčili moji nejbližší, přátelé a kamarádi. Proto bych chtěl poděkovat úplně všem, které jsem na své životní cestě doposud potkal, kteří mě ovlivňovali, učili, doprovázeli a stále doprovází. Všem, kteří finančně přispěli na vydání tohoto alba, všem hostujícím muzikantům, Ivanu Kurtevovi, Petru Michalovi  a Petru Novotnému, bez jejichž pomoci by deska nikdy nevznikla," podotkl Radek Bartoš.

Zrodilo se velmi pestré album

„Radkova charismatického sólového projevu jsem si všiml před několika lety při práci na jiném hudebním projektu. Už tenkrát mi bylo jasné, že jeho písničky by si zasloužily zvěčnit na nosič. Jsem rád, že jsme nakonec našli dost odvahy nejen k naplánování sbírky, ale i k rozhodnutí, že pokud se sbírka vydaří, hodíme za hlavu předsudky o žánrových hranicích a budeme na aranžích pracovat především tak, aby nás to bavilo a sloužili jsme písničkám. Uvolněná a přátelská atmosféra dala vzniknout celé řadě hudebních nápadů, díky čemuž se zrodilo toto velmi pestré album," zhodnotil spolupráci producent debutové Bartošovy desky Ivan Kurtev.   (pad)