Námět od Hybnera

Námět k filmu napsala legenda české pantomimy Boris Hybner, který do snímku vložil jak své osobní, tak i profesní zkušenosti. Společně s režisérem filmu Viktorem Taušem a scénáristou Petrem Jarchovským vytvořili film o lásce, loučení a síle humoru.

Příběh vypráví o trojici klaunů, kteří se po letech opět setkávají. Na počátku kariéry vytvořili Oskar, Max a Viktor klaunskou skupinu Busters. Jejich klauniády představovaly ostrůvky svobody uprostřed nehybné bažiny rezignace v komunistickém režimu bývalého Československa. Pak se však mezi třemi klauny cosi vážného odehrálo.

Jak se ukáže, národem milovaní klauni se mezi sebou nedokáží vystát. Oskar se po třiceti letech vrací z emigrace, aby v Praze uzavřel svoji uměleckou kariéru. Setkání s bývalými přáteli vede k nevyhnutelné vzájemné konfrontaci. Osud jim tak nabízí ještě jednu šanci, jak to naposledy pořádně roztočit.

Do hlavních rolí Klaunů režisér úmyslně obsadil nerozlučné duo, skvělé komediální herce Oldřicha Kaisera (Max) a Jiřího Lábuse (Viktor), čímž snímek získává další rozměr.

Díky koprodukční spolupráci mohli tvůrci do dalších hlavních úloh obsadit evropské herecké špičky jako Didiera Flamanda (Oskar), francouzskou komediální herečku Julie Ferrier a finskou hvězdu filmů režiséra Aki Kaurismäkiho Kati Outinen.

Každá postava klaunů je svým způsobem stylizována a různým způsobem a humorem se dívá na život.

Drží si nadhled

Zahořklý a obtloustlý Viktor je vyobrazen po vzoru velikánů Orsona Wellese či Marlona Branda, jejichž talent nakonec dorostl podobně jako Viktor do objemných proporcí. Postava Maxe zase odkazuje k chaplinovskému humoru. Oskarovi již jeho umění nic nedává a vyčerpává ho, že by podoba s Felliniho stejnojmenným filmem? Každý z klaunů se vyrovnává se svým životním údělem po svém.

Film balancuje na rozhraní tragiky a komiky, ovšem ne᠆upadá do patosu a stále si drží nadhled. Touha autorů po zachování klasické filmové řeči se projevuje jak na snímání záběrů, mizanscéně, tak i na hereckém umění, což dodává snímku na poetičnosti a autentičnosti.

Tvůrcům snímku se tak podařilo vykreslit odcházející svět klauniády a jedné významné herecké generace.

Pavla Štorková