Vyrazit na společenskou akci a ještě se pořádně vyšňořit nemusí být k zahození. Pokud někdo pátrá, jak na poslední chvíli sehnat kýžený kostým nebo masku, aby mohl zazářit na hradeckých maškarních bálech, může se vypravit do půjčovny kostýmů v krajské metropoli, která je součástí Klicperova divadla.

Jinak lze různé masky, škrabošky a doplňky pro maškarní ples či karneval zakoupit v hradeckých specializovaných obchodech, kde mají často pestrý výběr zboží.

Plesová sezona se šmahem blíží, a tak není od věci vědět, kde se má člověk porozhlédnou, vydá-li se do společnosti, v níž se bez převleku jen tak neobejde.

Kostýmy, které zažily jeviště

Zřejmě největší výběr je k mání v hradecké půjčovně divadelních kostýmů, která sídlí v ulici Dlouhá 99. Děti i dospělí si zde mohou vybrat přibližně ze 150 kostýmů, masek a obleků.

Zájemci si pro vybrané kusy mohou přijít každý všední den, od pondělí do pátku v odpoledních hodinách.

„Na nezájem si v žádném případě nemůžeme stěžovat. Jsme schopni obléct každého: od batolat přes školáky až po dospělé a seniory. Máme celou škálu kostýmů: klasické, pohádkové a moderní. Největší zájem je v současnosti o různé víly nebo vodníky, piráty či jeptišky a klauny,“ řekla pracovnice půjčovny kostýmů Milena Vlčková.

Převleky je dobré 
si rezervovat předem

„Snažíme se samozřejmě vyhovět všem požadavků našich klientů. Pokud chtějí klienti nějaký náročnější kostým, je lepší si ho rezervovat předem, aby se převlek mohl vyladit do posledního detailu. Chodí k nám zákazníci na polední chvíli, i pro ně se snažíme, pokud je to v našich silách, najít nějaké řešení,“ uvedla Vlčková. Ceny půjčovného se pohybují od 200 do 500 korun. „Na dražší kostýmy vybíráme zálohu 100 korun. Pokud je kostým při vrácení poškozen, žádáme finanční náhradu,“ přiblížila Vlčková. Několik desítek kostýmů určených dětem nabízí prodejna Václava Píchy na Tylově nábřeží. „Půjčovné se u nás pohybuje od 100 do 160 korun za víkend. Vlastníme asi 30 kostýmů pro nejmenší. Kluci mají hodně rádi medvěda, psa, slona nebo tučňáka. U dívek zase vítězí čarodějnice a princezny. Oblíbené jsou rovněž i postavy z kreslených filmů, jako například Spiderman. Největší nápor očekáváme koncem ledna a zejména v únoru. Nabídku máme i pro dospělé, a to v podobě paruk a masek. Ty si ale musí koupit,“ uzavřel.

Plesy bývaly v minulostí hlavně výsadou šlechty. Postupně se v 19. století staly běžnou součástí tehdejší měšťanské společnosti. Lidové plesy se v té době označovaly jako bály.