Nad oslavami bdí bůh slunce Lugh, který je patronem umění, učenců, druidů i válečníků, neboť Keltové válečnictví počítali mezi umění. Svátek, který Keltové slavili na přelomu července a srpna, je zároveň oslavou první úrody a boudocí sklizně a podobá se našim dožínkám.

"Keltové věřili tomu, že kdo se nezúčastní Lughnasadu, toho postihne neštěstí. Zatímco, kdo se zúčastní, zajistí si dostatek úrody, obilí, mléka a bude se mu dařit po celý rok," řekla Grimmlová.

Mezi tradičními keltskými řemesly bude v Nasavrkách k vidění tkaní, výroba keramiky a šperků nebo ražba mincí. Po celý den budou trhy s tradičními výrobky, bude otevřena expozice Po stopách Keltů a zájemci si také budou moci s průvodcem projít Keltskou stezku. Pro děti i dospělé budou připraveny různé hry a soutěže, řekla Grimlová.

Oslavy potrvají až do půlnoci. Na pódiu se vystřídají divadelníci, tanečníci irských tanců, skupiny předvedou ukázky bojů a od 21:00 vystoupí s keltskými písněmi skupina Jauvajs.

 

Komu se v Nasavrkách zalíbí, může se tam vydat ještě na podzim. Na podzimní rovnodennost 21. září je připraven vzdělávací program pro školáky a studenty a 3. listopadu se na oppidu v Hradišti u Nasavrk slaví svátek Samhain, tedy keltský Nový rok.