Ve dnech 30. – 31. července se v Nasavrkách uskuteční již 4. ročník festivalu keltské kultury Lughnasad.

Oproti loňskému roku se návštěvníci mohou těšit na řadu novinek – první z nich je páteční koncert (30. července od 20 hodin), kde zahrají známé kapely Asonance a Spirituál Kvintet.

Po pátečním zahájení pak oslavy pokračují nabitým sobotním programem – od 9:30 hodin budou k vidění ukázky keltských řemesel v zámecké zahradě (letos přijedou i zahraniční hosté z Rakouska a Německa), tradiční trhy, probíhat budou také hry a soutěže pro děti, malování na tělo, prohlídky keltské expozice a mnoho dalšího. Zejména dětští diváci jistě ocení i divadelní představení.

Ve 14 hodin proběhne na pódiu slavnostní zahájení akce a také jeden ze zlatých hřebů celého festivalu – boj Keltů s Římany a Germány.

I v odpoledních hodinách pak bude k vidění řada aktivit od irských tanců (a jejich výuky) až po ukázky keltského boje. V 16:00 hodin zahraje všem divákům skupina Věneband a odpolední program uzavře v 18:00 hodin druidský obřad úrody.

Festival však pokračuje až do nočních hodin, a to velkým koncertem keltské a Kelty inspirované hudby, který začíná v 19:00 hodin. K tanci i k poslechu zahrají skupiny Shannon, Bran a Jauvajs. Nebude chybět ani mystická ohňová show v podání uskupení Fantasmagoria.

Závěrem upozorníme ještě na jednu novinku letošního ročníku - v průběhu celé akce (včetně obou koncertů) bude jezdit autobusová festivalová doprava z Pardubic, Chrudimi a Slatiňan (a zpět).

Festival Lughnasad pořádá občanské sdružení Boii za podpory Města Nasavrky, Pardubického kraje a dalších partnerů. Jedná se o neziskovou akci organizovanou dobrovolníky.

Více informací naleznete také na webových stránkách www.boii.cz

Anna Frantalová, Občanské sdružení Boii

Keltský svátek Lughnasad je…

Termínem Lughnasad je označován jeden ze čtyřech hlavních svátků irského středověkého kalendáře. Jeho tradici lze v prostředí Keltů sledovat nejméně do prvního století n. l. Svědčí o tom kalendář z Coligny, na kterém je tento svátek označen termínem „TIOCOBREXTIO“.

Svátek slunečního boha Lugha byl slaven v souvislosti s dozrávající úrodou a její sklizní na počátku měsíce srpna. Za vlády císaře Augusta se Lughnasad stal svátkem kultu římského císaře. V irské Taře se tento svátek slavil sedm dní, během kterých byly pořádány rozličné závody a soutěže. Obecně rozšířeným zvykem bylo v Irsku pečení drobných chlebů z ještě nedozrálého obilí, které byly následně požehnány. Podle jiné tradice byly symbolicky vykopávány první letní brambory.

Lughnasad byl vhodnou dobou pro uzavírání sňatků. K velmi starým zvykům dochovaným v irské kulturní tradicí náležely ranní výstupy na hory, jejichž smyslem bylo uctívání Slunce.