Unikátní český vynález režiséra Radúze Činčery zvaný kinoautomat má nesmírně zajímavou čtyřicetiletou historii a pro pamětníky je opravdovou legendou. Jeho první projekce na světové výstavě v Montrealu v roce 1967 vzbudila nadšení u diváků i odborníků. Nevídané kino, v němž si sám divák může určit další děj, je na poslední tři únorové dny připraveno pro návštěvníky hradeckého Centrálu.

Film Člověk a jeho dům, v němž hrají Miroslav Horníček, Karla Chadimová, Miroslav Macháček, Josef Somr, Jiří Schmitzer a další hvězdy českého filmu, čeká během promítání řada zastávek. Živý moderátor v těchto okamžicích přichází na pódium před plátno a nabízí divákům možnost volby – podle většinového rozhodnutí děj pokračuje žádaným směrem…
„Lehkým plagiátem kinoautomatu byly před časem televizní příběhy kuchaře Svatopluka,“ říká ředitel hostitelského kina Centrál Leoš Kučera. „Původní kinoautomat se všemi náležitostmi včetně atmosféry je ovšem nenapodobitelný. Pro řadu lidí to bude možná nostalgická vzpomínka na léta šedesátá, pro mladší generaci nejspíš nevídaná záležitost. Každé představení bude vlastně originál, jehož podobu zásadně ovlivňuje složení obecenstva v sále. Kinoautomat byl proto objektem několika sociologických studií.“
Moderátorem představení kinoautomatu v Hradci Králové bude Eduard Hrubeš, jehož jméno bylo s kinoautomatem spojeno v 70. letech.

Kinoautomat


Kinoautomat byl revoluční filmový projekt spojený s tzv. českou novou vlnou představený světové výstavě EXPO'67 v Montrealu autora Radúze Činčery, scenáristy Pavla Juráčka a režisérů Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka.
Jeho základem byl zřejmě první interaktivní film na světě Člověk a jeho dům (nadabovaný pro tento účel do angličtiny), který sledoval osudy poněkud nešikovného pana Nováka (ztvárněného Miroslavem Horníčkem) a který mohli v klíčových okamžicích diváci ovlivňovat a rozhodovat o dalším vývoji na plátně.
V těchto okamžicích vystupoval na pódium právě Miroslav Horníček a snažil se divákům vysvětlit humornou formou důležitost každého specifického rozhodnutí (přesto, že neuměl anglicky a všechny komentáře měl naučené jen foneticky!).
Z projektu se stal díky geniálnímu nápadu a skvělé zábavě hit celé výstavy a jen kvůli zvůli komunistických úřadů nemohl být nasazen k promítání po světě. V 90. letech film dvakrát uvedla Česká televize. Vysílala jej současně na obou programech ČT1 a ČT2, přičemž na každém kanálu běžela příslušná paralelní verze, takže diváci si vývoj filmu vybírali přepínáním programů ve stanovenou chvíli.
V roce 2006 byla Českým centrem v Londýně uvedena obnovená premiéra Kinoautomatu a zároveň bylo ohlášeno připravované vydání nového DVD s tímto filmem a doprovodnou knihou.
Dne 29. května 2007 uvedla Alena Činčerová, dcera vynálezce Kinoautomatu Radúze Činčery, ve spolupráci s kinem Světozor obnovenou premiéru Kinoautomatu právě v kině Světozor, kde se Kinoautomat promítal už v letech 1971-1972. Na podzim 2007 je plánováno vydání DVD.

/cs.wikipedia.org/