Loučení se Štěpánkou

Ve čtvrtek 4. dubna je na programu derniéra hry Petrolejové lampy, kterou podle scénáře Martina Velíška na motivy románu Jaroslava Havlíčka nastudoval s herci Klicperova divadla režisér Ivan Rajmont.

Dojemný životní a milostný příběh Štěpánky Kiliánové milují už desítky let filmoví a televizní diváci především díky hereckým výkonům Ivy Janžurové a Petra Čepka.

Petrolejové lampy podle Ivana Rajmonta, v nichž excelují Pavla Tomicová a Filip Richtermoc, si se slavným filmovým zpracováním Juraje Herze z počátku 70. let nijak nezadají: od své dubnové premiéry v roce 2006 se dočkaly rovných sto deseti repríz a patří tak do zlatého fondu Klicperova divadla.

A opět Drábek!

V sobotu 27. dubna přijde čas pro předposlední premiéru sezony na prknech Klicperova divadla. A nepůjde o nic menšího, než o legendární inscenaci Ladislava Smočka Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho, kterou upravil a režíroval poťouchlý  duch Klicperova divadla David Drábek.

„Kdo viděl tuto hru s Boleslavem Polívkou, Ninou Divíškovou a spol. v pražském Činoherním klubu, ten jistě ocení naši odvahu," říká k volbě titulu dramaturgyně Markéta Bidlasová. „Ale úderka Zapletal – Tomicová – Novotný – Zavičár – Malý je  zárukou, že kůži neprodáme bez boje.  Jak pravil španělský náfuka Dalí: Rozdíl mezi mnou a surrealisty je ten, že já jsem surrealista."

Doktor  Burke je podle Davida Drábka Don Quijote dneška a kolega Tichý jeho oddaný Sancho Panza. Dr. Burke je lidumil-amatér, ovšem bezmála i masový vrah. A troglodytní Svatava se touží provdat za chodského nápadníka Václava Václava, což je ukázkový Vidlák Vidlák. Její matka, vdova Outěchová, si každé ráno uklohní dva šedavé culíčky a upeče kontejner buchet. Když se důchodce Burke dozví o labutí písni svého podnájmu, propukne nevýslovná řež…

„Ale nebojte se, celé je to dojemně zbabrané a trapné, Smočkova šťavnatá čeština cáká všude kolem a radují se všichni," slibuje Markéta Bidlasová.

David Drábek na inscenaci spolupracoval se svým osvědčeným týmem: skladatelem Darkem Králem, kostýmní výtvarnicí Simonou Rybákovou a choreografkou Henrietou Hornáčkovou.