Komedie na úvod

Hned první premiéra sezony, hra Náměstí bratří Mašínů, je dílem Davida Drábka. Hrdinové komedie s podtitulem Hra o nehybnosti trčí ve stojatých vodách svých bezvýznamných a nesmyslných existencí, ze které je nezachrání ani smrt, byť sebevíc svůdná. Invalidní důchodce Vendelín neuspěl jako milenec, manžel, otec a dědeček, neúspěšný je i jako revizor v pražské MHD, trapný je i sám důvod jeho invalidity. Jehovistka Rita je osamělá stejně jako prodejce Nového prostoru - bezdomovec Jeroným. Najdou k sobě cestu? V jedné z hlavních rolí se na jevišti Klicperova divadla v režii autora Davida Drábka představí Dana Kolářová. Náměstí bratří Mašínů bude mít premiéru 10. října.

Vltavínky

Dramatička a dramaturgyně Klicperova divadla Magdalena Frydrychová a režisérka Viktorka Čermáková jsou autorkami dalšího zajímavého titulu, který se dočká premiéry v nové sezoně.

Divadelní seance Vltavínky chápe jeviště jako prostor, kde mohou v těsné blízkosti rezonovat životy lidí, kteří tu byli před námi. „Doba mezi válkami a následná padesátá a sedmdesátá léta nám stále připadají dost neprobádaná, přesto si uvědomujeme, že právě z nich jsme se zrodili,“ říká Magdalena Frydrychová k atmosféře Vltavínek. „Naše pupeční šňůra je dlouhá a křivolaká, jelikož jsme vzešli z našich prababiček, které byly dámami secese, rozbolavělými z dusna přelomu století, z našich babiček, které přišly o své muže během dvou nelítostných válek, z našich maminek, které nám vyprávěly, že jediným kladným hrdinou, který může přinést světu užitek, je Jurij Gagarin. Teprve skrze příběhy našich předků jsme schopni přečíst osud vlastní.“

Trhák

Na titul nejnavštěvovanější hra sezony bude nejspíš aspirovat další novinka v repertoáru – známá Dobře placená procházka Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, která se dočkala řady zpracování jak divadelních, tak filmových.

Jazzová opera dvojice S+Š měla svou premiéru v Divadle Semafor v roce 1965, o rok později vznikla slavná filmová verze Jána Roháče, ve které excelovali kromě samotných autorů i Eva Pilarová či Hana Hegerová, a vzešla z ní řada dodnes populárních hitů (Rekomando blues, Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám, Ty jsi švarná, Hallelujah! Proč je to tak?).

Uli a Vanilka jsou mladí manželé, stojící před rozvodovým řízením. Běh věcí však změní telegram od tety z Liverpoolu, která odkazuje milion korun Vanilčině dítěti… Režie Dobře placené procházky v Klicperově divadle se ujme Radek Balaš.

V galerii najdete fotografie z festivalu Divadlo evropských regionů.