A radost publika z Prodanky je veliká, neboť v pondělí 30. dubna tato inscenace dosáhne stého uvedení. V tomto ohledu „šlape na paty“ u Klicperů ještě muzikálu Balada pro banditu, který směřuje již ke dvousté repríze.

To, že některé představení dosáhlo počtu sta repríz, se v celé dlouhé historii hradecké profesionální scény od roku 1949 stalo pouze třikrát. Královéhradecká Prodaná nevěsta byla oceněna i jako Komedie roku 2004 před dvěma lety na pátém ročníku GRAND Festivalu smíchu, pořádaném Východočeským divadlem v Pardubicích.

Ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman tehdy o účasti na tomto divadelním svátku ve městě perníku řekl: „Jsme tu po pěti letech trvání festivalu poprvé. Lidé od počátku s naší Prodanou nevěstou šli, bylo to úžasné představení,“ dodal Zeman s tím, že Klicperovo divadlo již několik sezon nasazuje každý rok muzikál pro činohru a režisér Vladimír Morávek objevil verzi Prodané nevěsty se zpěvy. „Hrála to tehdejší činoherní herecká společnost podobná té naší. Vladimír Morávek to udělal s klavírem a jediné, co změnil, že Kecalovi připsal ženu,“ vysvětlil Zeman. Onu roztomilou osůbku, jíž Kecalka nesporně je, hraje s obrovskou vervou herečka Pavla Tomicová (na snímku Bohdana Holomíčka). Morávek s Prodanou nevěstou neučinil nic jiného, než že Sabinovo libreto a Smetanovu operu vrátil do původního žánru sžíravé, ironické a satirické komedie. Hradecká inscenace měla na podzim 2004 rovněž pražskou premiéru v Divadle Ta Fantastika.

A co diváky ještě zaujme v netradičním představení? Vašek není medvěd, ale gorila!