VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klus si dá pauzu: 'Písně z alba Anat má zpívat hotový člověk. A tím nejsem'

Východní Čechy, Dříteč /ROZHOVOR/ - Zpěvák poskytl exkluzivně rozhovor našemu Deníku. O koncertě ve Svojšicích, kde představí nové album, o svém životě, o budoucnosti.

27.5.2015
SDÍLEJ:

Tomáš Klus v PardubicíchFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Populární zpěvák Tomáš Klus vystoupí 27. června v areálu ve Svojšicích na Pardubicku. Zde pokřtí a poprvé odehraje své nové album Anat Život Není.  Nejen o novém albu se 29letý mladík, který patří mezi největší objevy naší kulturní scény posledních desítek let, rozhovořil v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Proč jste se rozhodl pokřtít album právě ve Svojšicích?
Vývoj k tomuto rozhodnutí byl delší. Už vloni jsme se domlouvali s promotérem Petrem Dzingelem, který nás pozval do areálu s nabídkou koncertu. Mně se ten areál moc zalíbil, s Petrem se z nás stali přátelé a do toho přišla shůry deska, takže jsem vše spojil. Já neumím věci vymýšlet moc dopředu, spíš si tak plavu po hladině, nechávám k sobě věci doplout a o to víc si je pak mohu vychutnávat. V momentě, kdy se člověk snaží formovat budoucnost tak, že od něčeho něco očekává, tak pak je většinou zklamán. Ale to není s prominutím předposranost, že bych se bál něco tvořit, spíš nechávám volnou ruku sobě a řádu nad námi. A věřím, že to bude všechno krásné – sešlo se dobré prostředí a dobří lidé, kteří chtějí udělat pěknou věc. A myslím si, že svojšický areál je nádherný prostor, který zahraje už i sám o sobě.

Ve Svojšicích jste se tedy byl už na areál podívat, stihl jste i něco v okolí?
Ve Svojšicích jsem byl dvakrát. Byli jsme i na zámku v Cholticích, v restauraci na výborném obědě, a já jsem se tam pak zbláznil do dvou obrovských stromů, platanů, dole pod zámkem v parku. Až pojedeme do Svojšic, chci se u nich zastavit. Ve Svojšicích budeme trávit čas i před koncertem, protože si chceme společně s přáteli celý areál vyzdobit, udělat si tam den předtím mejdan, zahrát si ty písničky. Je zajímavé, jak přirozeně vše vzniká. Zajímavý byl i samotný vznik desky, neboť kdyby se vše stlačilo k sobě  – bez toho, že jsme odjížděli někam na koncerty nebo že se dělo něco kolem – tak porod desky ode dne, kdy jsem začal psát první píseň, do dne, kdy jsme dotočili její poslední tón, trval čtrnáct dní. A díky tomu jsem získal obrovskou pokoru a úctu k světu múz a došel k rozhodnutí, že je čas začít ty písně žít. Oživit je. Dát jim prostor, který si zaslouží. Mám totiž pocit, že jim beru světlo, s nímž přicházejí na svět – a to proto, že ještě pořád hledím moc na sebe. Snažím se exhibovat na jejich účet, což vůči nim není fér.

Není určitě obvyklé, že by zpěvák hrál svoji desku poprvé na koncertě. Jak se na to těšíte? Jak očekáváte, že to publikum přijme?
V nejlepším smyslu slova mi je to jedno, protože cítím, že písně samy o sobě obstojí daleko lépe, než budu-li k nim mít tendenci cokoli dodávat, komentovat, myslet si, obávat se. Od desky Proměnamě dobíhám vždy kus za svými písničkami v rámci jakéhosi duchovního posunu. Vlastně zpívám o něčem, o čem vím, že je nějaký můj ideál, kterého jsem ale ještě nedosáhl. Teď vím, že je čas, abych písně dohnal, abych začal žít to, co zpívám. A to je Proměnamě. Abych byl, žil a zpíval „oPravdu". A pak přišla Anat, kde ty písničky už má zpívat hotový člověk, kterým ještě nejsem. Proto jsem se rozhodl pro roční pauzu. Pro někoho možná nešťastně, protože jsme přece vydali novou desku! Ale není možné vztahovat pozornost pro mne stěžejních témat na sebe, libovat si v obdivu a záři, jež je bublinou, v jejíž existenci vidím jednu z příčin současného stavu věcí, které chci dát do pohybu. Tou bublinou jest sláva, mamon, který popuzuje k pocitům rozdílnosti a více či méně důležitosti každého jednoho z nás. Dle mého však není lepších a horších lidí. Je jen člověk. A tohle všechno v sobě chci ucelit, abych mohl mluvit tak, abych nemátl. Neboť moc slov oslabuje moc slov. Tak chci míň mluvit a víc poslouchat… Stěžejními tématy jsou v nových písních náš despekt k matce Zemi a přihlížení tanci nad propastí válečného běsnění, znova v totožných scénářích jako vždycky. Zazpíváme je čtyřikrát. Poprvé ve Svojšicích, pak ještě dvakrát v Čechách a naposledy v půlce září na Slovensku. Pak se stáhnu, protože chci nechat zmizet pocit, že „něco vím", protože „něco víme" všichni. Naše pravdy jsou si rovny. Jsou to naše životy, kterým tvoříme svět k obrazům svým. A ta velká mozaika všech pravd, to je bůh. Bůh. Vesmír. Jak kdo chce. Je čas postavit se za sebe. Ne do front. Ty vedou na frontu, ale do pevnosti – nebát se svobodně projevit svůj názor a ustát, respektovat názor druhého, neboť jak už jsem řekl, pravdu máme všichni, jen ji dát konečně dohromady. Nikoli dle šablon, ale vlastní rukou. Věřím, že se nám to povede a sejdeme se na jedné cestě, každý na svých nohou.

Koncert chcete pojmout jako happening proti válkám. Proč jste se tak rozhodl?
Protože to cítím jako nutnost. Jako věc, která je příliš aktuální na to, aby se o ní nemluvilo. Respektive se o ní mluví strašně moc, ale vlastně se o ní jen mluví a neřeší se nic. Cesta od slova k činu se neustále prodlužuje, neboť jsme uvěřili, že jsme oběti. Že se věci dějí mimo nás a my nemáme vliv na to, jakkoli do nich zasáhnout, propadli jsme dojmu, že sám člověk nezmění nic, a když, tak ho někdo okamžitě típne. Je to alibi vštípené nám strachem, jímž jsme manipulovatelnou masou. A v každé mase cosi hnije. Dost často to bývá naše neochota nést následky, přijmout zodpovědnost za svá rozhodnutí. Dává to vzniknout fenoménu ONI, kdy právě oni za všechno můžou a já nic, já muzikant. Takový přístup nás však uzavírá do cel a svět pak není celý. Je rozdroben. A klíče svých cel? Ty držíme každý ve své ruce. Říct ne válce znamená dát ano míru. A neplatí to jen o válce, svět je tkán z jedniček a nul, z dobra a zla, z černé a bílé… Je čas stát se tvorem a tvořit. Na bílé plátno nanést černou jasné kontury svých osobností.

Na co se ještě mohou posluchači na koncertu těšit? Co si slibujete od spolupráce s malířkou Lénou Brauner?
To je právě na tom to hezké, to, co mám rád i na životě – že vlastně moc nevím. Ona sama pracuje s improvizací, využívá různé techniky. Má před sebou sklo, které je snímáno kamerou a obraz přenášen na plátna. Vše, co vznikne během písní, je dílem okamžiku. Stejně jako naše hraní. Ta jedinečnost je to, co mě na tom baví. Pokud něco hledám v umění, pak je to autenticita. To je to nejpodstatnější, co by člověk, umělec, měl být – být autentický. A my jsme umělci. Všichni, život je umění. Zkrátka věřím, že její tvorba dobře dokreslí celkovou atmosféru. A teď ještě hledám, i když relativně pozdě, nějaké spřízněné duše, které by tam zahrály s námi. Nemyslím to tak, že by to byl festival, ale spíš vnímám, že se nyní objevilo pár autorů, kteří se na věc dívají stejně jako já. Myslím si, že by bylo hezké spojit to i s nimi. Náš koncert se zároveň bude dělit na dvě části. Chci odehrát klasický Tomáš Klus set, na který jsou lidé zvyklí, a potom na závěr koncertu bych chtěl odehrát celou novou desku bez toho, aniž bych musel cokoliv říkat, protože vše už je v písních. Zda mezitím ještě někdo vystoupí, to je otázka na člověka, kterého jsem ještě ani neoslovil… To je ta dlouhá cesta od slova k činu. Vidíte, jak mluvím a nedělám, potřebuji dozrát!

Naše setkání probíhá na kongresu předních českých onkologů v Dřítči u Pardubic. Jak jste se na tuto akci dostal?
Tuto akci pořádá hořovická nemocnice, což je zařízení, se kterým my již asi dva roky spolupracujeme, hrajeme na takovýchto různých akcích. S onkologií jsme začali také spolupracovat v Brně. Moje sestra totiž zemřela na rakovinu. A já jsem tak naprosto uhranut lidmi, kteří se tomu věnují, kam se vše posouvá. Myslím si, že toto je to nejmenší, co mohu udělat – že v momentě, kdy oni jedou poznávat nové technologie a mluvit o nich, jim následně předám pohodičku u vínka. Myslím si zkrátka, že si to zaslouží.

A jaký je váš vztah k doktorům? Jaké s nimi máte zkušenosti?
Naštěstí už žádné velké. Když jsem se narodil, tak jsem skoro zemřel – ale to si ještě nepamatuji. Práce lékařů si velmi cením. Jedna část mé rodiny je doktorská, a tak zblízka pozoruji i to, že se medicína otevírá věcem, které ji trochu přesahují. Že se otevírá tomu, že myšlení dělá kolikrát velké zázraky. Máme rodinného přítele Vláďu Kafku, který je fantastickým malířem, jenž v sobě objevil i léčitelské schopnosti. Nyní už je na takové úrovni, že skutečně několik lidí vyňal z náruče smrti, a to do slova a do písmene, kdy lékaři kroutili hlavami. A nyní je to v takové fázi, že s nimi spolupracuje. Myslím si, že je to hodně dobře, že medicína k sobě dokáže přizvat i člověka, jenž pracuje s energií, kterou moderní medicína nedokáže vysvětlit. To je ta cesta. To je ta cesta hlavy a srdce – a ten kompromis je cestou, kterou člověk může dojít k tomu, že pochopí, kým vlastně je, nejen po fyzické stránce.

Očima autorky
Ne, já tam jet nemůžu, nejsem zrovna dnes v pohodě. To se mi odehrávalo v hlavě, když jsem měla vyrazit za Tomášem Klusem do Dřítče. Nakonec jsem sedla do auta a jela. Neskutečný příval energie, který mě zahrnul hned po příjezdu, pomněnkově modré oči, otevřenost a jasný životní cíl. Obdivuji Tomáše za jeho nadhled a jeho přístup k životu. Dokáže a chce být sám sebou, nehledě na okolí. Vždyť okolí přeci jeho život nežije. Žije jej on sám a základem je šťastná duše. A věříte mu to, není to póza. Je skutečně šťastný. Děkuji, Tomáši, za osobní terapii. A přeju Vám, aby Vaše cesta, ať už půjde kamkoli a kudykoli, byla tou, po které se Vám půjde svěže a lehce.

Autor: Vendula Fižová

27.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 17 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ÚDRŽBÁŘ/-KA NEMOVITOSTI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚDRŽBÁŘ/-KA NEMOVITOSTI, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: komplexní starost o nemovitost, - Požadujeme: zručnost, řidičský průkaz skupiny B výhodou, znalost vyhlášky skupiny 50 výhodou, - Nabízíme: možnost ubytování, - V případě zájmu nás kontaktujte na tel.: 604 824 630 (PO-PÁ mezi 7:00 hod. - 19:00 hod.) p. Stanislav Řeháček. Pracoviště: Amas hk s.r.o., Pražská třída, č.p. 12, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: Stanislav Řeháček, +420 604 824 630.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Pracovník/pracovnice úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Vymezeno pro OZP, Zkrácený pracovní úvazek ,nebo dohoda,úklid kanceláří ,doplňování hygienických potřeb..Nabízíme zkrácený pracovní úvazek 15 až 20 hodin / týden.(pracovní doba dle 16:00 -19:00hod.)., Nástup možný ihned.Hodinová mzda od 100,-Kč/hod. osobní ohodnocení ,příplatky, Nabízíme profesionální zaškolení, zázemí stabilní firmy,nástup možný ihned, Náplň práce:úklid kancelářských prostor ,WC,doplňování hygienického materiálu., Požadujeme :spolehlivost,zkušenosti s úklidem., , Zaměstnanecké výhody: Nabízíme profesionální zaškolení, zázemí stabilní firmy, zaměstnanecké výhody, ovlivnitelná složka mzdy,osobní přístup., Nástup možný ihned., , První kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Andílci s.r.o., Eliščino nábřeží, č.p. 375, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Radovan Anděl, +420 724 003 122.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 15 000 Kč

Obchodní zástupci OBCHODNÍ ZÁSTUPCE/-KYNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBCHODNÍ ZÁSTUPCE/-KYNĚ, - PP na dobu neurčitou, nástup možný od 1. června, - náplň práce: obchodní zástupce pro prodej průmyslových nití, - požadujeme: alespoň ÚSO vzdělání, - nabízíme: stravenky, - v případě zájmu nás kontaktujte na e-mailu p.steinerova@jipast.cz. Pracoviště: Euronitě, s.r.o., Vážní, č.p. 400, 503 41 Hradec Králové 7. Informace: Steinerová, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 14 390 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÝ/-NÁ KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14390 kč, mzda max. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÝ/-NÁ KUCHAŘ/-KA, - PP na dobu určitou, nástup dle dohody, - Nabízíme: příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění nebo rekreaci, 5 týdnů dovolené, - V případě zájmu kontaktujte: P.Slezáková, tel.: 495 513 454, (8:00 - 15:00) e-mail: jidelna@zshk.cz. Pracoviště: Domov mládeže, Hradecká, č.p. 868, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: P.Slezáková, +420 495 513 454.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Generali play off hokejové Tipsport extraligy - 2. čtvrtfinále: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.

Smoleňák: Série je o nás

Ve standardních a latinsko – amerických tancích se představili soutěžící všech věkových kategorií.
21

Tanečníci se utkali O cenu Rumcajse, Manky a Cipíska

I. A třída: Lídr nezaváhal, Dobruška se rozstřílela po přestávce

Královéhradecko - Krajská fotbalová I. A třída absolvovala tři duely, ty ostatní zhatily nepříznivé podmínky.

Udržet nervy. Toť úkol Hradce

Hradec Králové - Už po prvním zápase to lítalo. Emoce, provokace, ostré výroky. Po druhém přišla další nálož rozepří mezi velkými soupeři.Čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi Hradcem Králové a Libercem je podle očekávaní napjaté na sto procent.

La Putyka navzdory mrazu a větru

Královéhradecko, Ostroměř - Mráz a silný vítr provázel v sobotu průvod obcí, který se vydal k řece Javorce utopit Moranu a přivítat jaro.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT