Od 6. září se bude ve městě konat 35. ročník festivalu Mladé pódium. Upoutávkou na vystoupení byl dnešní průvod na chůdách s neobvyklými hudebními nástroji po třídě Míru v centru města, informovala za pořadatele Eliška Udatná.

"Slavnostní zahajovací koncert se uskuteční 6. září v 19:30 v Domě hudby. Vystoupí na něm Komorní filharmonie Pardubice, dirigentem bude David Švec, na lesní roh bude hrát Jana Řeřichová," uvedla Udatná.

Další koncert je naplánován na 10. září na pardubický zámek. Zazní na něm hudba vídeňského vrcholného baroka v podání souboru Hofmusici s uměleckým vedoucím cembalistou Ondřejem Mackem. O den později vystoupí v Domě hudby Kvarteto Apollon, které uvede mimo jiné světovou premiéru Sonáty pro sólové housle Milana Knížáka a českou premiéru Sonáty pro sólové housle Carla Nielsena. V téže koncertní síni zazní 12. září premiéra díla Musica notturna, albeggiare pro dva klavíry absolventa Konzervatoře Pardubice Slavomíra Hořínka v podání pianistů Kateřiny Ochmanové a Martina Smutného.

Festival uzavře 13. září v 19:30 slavnostní závěrečný koncert na pardubické radnici, který má na programu Zápisník Zmizelého Leoše Janáčka. Podrobný program lze nalézt na stránce www.mladepodium.cz.

Letošní ročník nese podtitul Hudba severu a jihu. Podle organizátorů nabízí špičkové výkony vybraných mladých umělců, sólistů i souborů a interpretů vážné hudby ve věku do 35 let. Vystoupení přinášejí mladým hudebníkům možnost představit se různorodému publiku na festivalovém pódiu. Přehlídka se uskuteční pod záštitou finského velvyslanectví a ve spolupráci s Konzervatoří Pardubice a Komorní filharmonií Pardubice.