Na devětadvacet měsíců mimořádně urputných a vyčerpávajících bojů si řeka osvojila pojmenování  "krvavá". Soča se stala společným jmenovatelem válečného utrpení národů bývalé habsburské monarchie. Nemalá oběť, kterou přinesli vojáci z českých zemí, se dodnes těší vážnosti a pietě místních obyvatel.

Vypovídá o tom úvod výstavy Vzpomínky na Sočskou frontu, která tento týden začala v královéhradeckém Muzeu východních Čech. Ve zdejším druhém patře bude k vidění na několika panelech doplněná textem a fotografiemi do 8. května.

Putovní expozice vznikla ve spolupráci Velvyslanectví Slovinské republiky a Vojenského historického ústavu v Praze. Po zastávce v Praze a v Brně pokračuje v Hradci Králové. Také odtud totiž byli čeští vojáci povoláváni k bojům na frontě. Mezi těmi, kdo se jich účastnil, nechyběla například jména malíře Josefa Váchala nebo spisovatele Fráni Šrámka.

„Jsme otevřená a vstřícná instituce, projekty tohoto charakteru vítáme. Letošní rok je pro nás ve znamení válečného konfliktu bitvy na Chlumu z roku 1866. Neznamená to však, že bychom nemohli připomenout toto výročí. Vypovídá o utrpení a zážitcích vojáků, kteří jím v bojové linii prošli," řekl zástupce ředitelky hradeckého Muzea východních Čech Jaroslav Zámečník.

V rámci prezentace mohou návštěvníci například zjistit, jak vypadal život na frontě v době klidu, nechybí dokumentace památníků padlých vojáků nebo kostel Sv. Ducha v Javorci.

Vyobrazena tu jsou také větší muzea z Posočské oblasti, jejichž expozice jsou věnovány tématice Sočské fronty a první světové války.

Eva Ženíšková