Patří koruna římských císařů na Karlštejn, nebo do centra metropole? Na tom se nemohou shodnout bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl a jeho nástupce David Rath.

Za dva měsíce má být hotova replika této koruny, kterou Bendl před rokem nechal za 800 tisíc korun vyrobit. Současný hejtman David Rath by ji chtěl umístit ve sklepních prostorách středočeského infocentra s muzeem a prodejnou výrobků ze středních Čech, jež má vzniknout v prostorách Českého muzea výtvarných umění v centru Prahy. Karlštejn je podle Ratha sám o sobě takovým skvostem, že už dalšími turistickými lákadly doplňovat nepotřebuje. Podle původní dohody by ale koruna měla být využita jako jedna z perel expozice hradu Karlštejn.

Originál císařské koruny přitom byl na hradě Karlštejn uložen zhruba padesát let. „Karlu IV., ještě než se stal císařem, se totiž podařilo na Karlštejn dopravit poklad, jehož součástí byla i císařská koruna. To je historický fakt,“ zdůraznil kastelán Karlštejna Jaromír Kubů. Repliku koruny v expozici rozhodně uvítal.
O tom, kde by měla být replika umístěna, má jasno starosta městyse Karlštejn Miroslav Ureš. „Samozřejmě že koruna patří na Karlštejn. Umístit ji ve středočeském infocentru je prostě nedůstojné,“ tvrdí karlštejnský starosta. Podle jeho slov návštěvnost hradu i městyse klesá. „Pokud by na Karlštejně byla vystavena replika nejen svatováclavské, ale i císařské koruny, určitě by to oslovilo další turisty,“ dodal.

„Karlštejn byl vybudován kvůli pokladu a korunovačním klenotům, a tak diskuse o umístění repliky císařské koruny je bezpředmětná,“ míní obyvatelé Berounska.

V internetové diskusi se nápad umístit císařskou korunu v Praze nelíbí ani čtenáři Jindrovi: „Tohle je snad bez diskuse, ne? Pokud se někdo pozastavuje nad myšlenkou, kam umístit repliku koruny, tak k tomu nemám co dodat. Nechcete si do Prahy přestěhovat i Kapli sv. Kříže?“