Padesátičlenný štáb francouzské televize TF1 a české produkce Okko obsadil na dva týdny Malou Úpu. Natáčí tam vánoční romanci Coup de foudre à Noel (Vánoční láska na první pohled), která se objeví na francouzských obrazovkách letos dva týdny před Štědrým dnem. Filmaři pracují především v okolí barokního kostela svatého Petra a Pavla z roku 1789. Jednu z hlavních rolí ztvárnila kráska Barbara Cabrita, kterou čeští diváci znají ze seriálu Kriminálka Paříž. Ve francouzském filmu si zahraje také Marek Vašut i někteří místní obyvatelé v pozici komparsistů.

MALÁ ÚPA SEDĚLA PRO FILM IDEÁLNĚ

První část příběhu Coup de foudre à Noel se odehrává ve Vídni, druhá v alpské vesnici. Francouzský štáb, s vedoucím produkce Francisem Barroisem, který byl u filmů Asterix a Obelix, Říše vlků s Jeanem Reno či Formanova Valmonta, však netočí v rakouských horách, ale v Krkonoších v Malé Úpě.

„Hledali jsme menší vesnici v horách. Měli jsme hodně možností, třeba Špindlerův Mlýn, ale ten je pro náš vánoční, pohádkově laděný film moc velký, je tam moc budov. Malá Úpa seděla pro náš příběh ideálně, našli jsme romantičtější místo s kostelem a zasněženým lesem,“ vysvětlil francouzský režisér Alexandre Laurent. „Vybrali jsme si prostředí, které vystihne atmosféru vánočního příběhu, podle toho jsme ho také vyzdobili,“ dodal.

Děj filmu proměnil Malou Úpu při natáčení dokonce v místo, kde chvíli žil Mozart a postavili mu tam sochu. „Hlavní hrdina chtěl opustit frmol života ve Vídni a najít místo, kde bude mít klid a cítit se dobře se srdečnými lidmi. Na horské chalupě se zavřel do svého světa,“ naznačil režisér děj, do kterého zasáhne láska.

DUBLÉRKA SE SOKOLEM

Ústřední ženskou roli ztvárnila kráska ze seriálu Kriminálka Paříž Barbara Cabrita. Při jedné scéně, kdy v plném běhu narazí do stromu, upadne do bezvědomí a přilétne na ni orel, ji dubluje Češka Romana Hájková. „Kostyméři a maskéři odvádí dobrou práci. Dneska si mě spletli s Barbarou i moji kolegové. Normálně přitom vypadáme úplně rozdílně,“ přiznala Hájková. U filmu působí rovněž v pozici odborného poradce pro práci se zvířaty, s níž začínala u Třech mušketýrů v roce 2004. Mohla tak vystihnout specifika natáčení s orlem. „Kontakt s dravým ptákem není jednoduchý. Má dlouhé drápy, musíte mít sokolnickou rukavici. Když roztáhne křídla, má rozpětí přes dva metry. Dělaly jsme zkoušky, aby si Barbara zvykla a nebála se, že se jí dotkne křídly a věřila, že se jí nic nestane. Situaci zvládla dobře a líbilo se jí to.“

ŠTÁB NA SKÚTRECH A ROLBÁCH

Francouzský štáb si filmování v Malé Úpě pochvaluje. „Lidé jsou srdeční, natáčí se nám tady moc dobře,“ řekl režisér Laurent, který mimo jiné natočil dvanáct dílů Kriminálky Paříž.

Lokalitu Malé Úpy si vybrali sami filmaři, obec se dozvěděla o natáčení až v únoru. Řešili zejména dopravu k baroknímu kostelu, který je autem v zimě nedostupný. Štáb se proto přepravuje i s veškerým vybavením pro natáčení na skútrech a rolbách.

„Je zajímavé mít tady filmový štáb z Francie. To, že si vybrali z mnoha lokalit zrovna Malou Úpu a okolí kostela, je hezké, stejně tak, že se jim u nás líbí. Sám francouzský režisér je prostředím doslova nadšen a slíbil nám, že sem v létě přijede i s celou rodinou,“ uvedl starosta Karel Engliš. „Celá Malá Úpa je charakteristická roztroušenou zástavbou bez velkých objektů, domky mají typický krkonošský ráz. Snažíme se být klidnou, typicky horskou vesničkou, což se zamlouvá nejen francouzským filmařům, ale i stálým návštěvníkům, kteří na Malou Úpu tak rádi jezdí,“ dodal Engliš. Stejně jako další obyvatelé, z nichž někteří se objevili i v komparzu, bude čekat, jestli film půjde do české distribuce a uvidí ho v tuzemské televizi.

Produkce francouzské televize TF1 si pro natáčení vánočních komedií z cyklu Coup de foudre à Noel vybírá unikátní lokality po celém světě. Předchozí díly vznikaly v indickém Jaipuru, švédské Kiruně a polynéském ostrově Bora Bora.
Záběry z Malé Úpy a okolí se objevují v českých filmech Holka na zabití, Smích se lepí na paty či seriálu My z konce světa.