Zdeněk Miler se narodil v roce 1921 v Kladně, vystudoval grafickou školu a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Zpočátku se chtěl věnovat pouze obrazům, ale od roku 1942 začal pracovat jako animátor ve zlínských filmových ateliérech a o tři roky později přešel do Studia Bratři v triku, které vedl Jiří Trnka.

V umělecké činnosti pokračoval pak dále jako animátor, scenárista, výtvarník a režisér, začal psát také povídky. Jeho první samostatný film se jmenoval „O milionáři, který ukradl slunce“.

V padesátých letech se zrodila postavička, která Zdeňka Milera proslavila – krtek. Milerův film „Jak krtek ke kalhotkách přišel“ byl uveden na filmovém festivalu v Benátkách a oceněn Benátským lvem, krátce poté získal cenu i na filmovém festivalu v Montevideu.

Německá televize si objednala o Krtkovi deset filmů a později i dalších dvanáct; nyní jich je už padesát.

Populární postavička se těší oblibě dětí a dospělých po celém světě. Přibylo také významných ocenění z filmových festivalů. Připomeňme, že Zdeněk Miler v lomnickém muzeu už vystavoval; bylo to v srpnu roku 2001.

Výstava tehdy sklidila velký úspěch a není pochyb o tom, že Milerův krteček přiláká veřejnost i nyní. Letošní výstava v lomnickém muzeu potrvá do 22. června a bude přístupná od úterý do pátku od 8 do 16 hodin, v sobotu od 9 do 16 hodin a v neděli od 9 do 12 hodin. Součástí výstavy bude i prodej suvenýrů s krtečkem.

O Lomnici nad Popelkou se říká, že je městem textilu, sladkostí a krásných vyhlídek. Tak zněl před půl stoletím turistický slogan, který zval návštěvníky k letním i zimním pobytům.

Lomnice je stále vyhledávaným a atraktivním turistickým centrem. Muzeum založené v roce 1891 zprvu sídlilo na radnici, později se přestěhovalo do současné budovy zvané Šlechtův hrubý dům.

Stálé expozice jsou věnovány vlastivědě, historii a etnografii, technologii zpracování lnu, mineralogii a lidovému umění, celek doplňují reprezentační pokoje rodiny Šlechtů a galerie regionálních výtvarníků. (vm)