Rozhodnutí o přidělení finanční podpory z evropských zdrojů pro projekt Kuks – Granátové jablko podepíše dnes dopoledne přímo v kukském Hospitalu ministr kultury ČR Václav Riedlbauch.

„Na přípravě tohoto projektu se od počátku podílel také Královéhradecký kraj, který ve spolupráci s Národním památkovým ústavem usiluje o obnovení života nejen v Hospitalu, ale také v obci. Chceme Kuksu vrátit jeho kulturní a společenský význam a zároveň na obou březích Labe ukázat, jak lze smysluplně revitalizovat památky s využitím jejich původní funkce. Kraj spolu s obcí založil v loňském roce obecně prospěšnou společnost Revitalizace Kuks. Ta na základě marketingového plánu připravuje využití značného turistického potenciálu v cestovním ruchu, které destinace Kuks nabízí díky své poloze v sousedství dvorské zoo, nedaleko josefovské pevnosti a na cestě do Krkonoš,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Plán revitalizace obce Kuks počítá například s obnovou dominantního schodiště a lázeňských domů, rekonstrukcí cest a mostu přes Labe.

Kuks, barokní komplex bývalých lázní, zámku a špitálu s kostelem Nejsvětější Trojice byl založený koncem 17. století hrabětem F. A. Šporkem, jenž byl velkým humanistou. Stavitelem areálu byl G. B. Alliprandi a výzdobu terasy vytvořil tyrolský sochař M. B. Braun. V roce 1740 povodeň zničila lázně i některé budovy. Ze Šporkova zámku dodnes zbyly pouze části původní kamenické výzdoby.

Dnes se v areálu nachází zachovalý barokní špitál s původní lékárnou, park a hrobka Šporků, která je přístupna jen ojediněle. V nedalekém Betlémě, v lese u Stanovic, se nacházejí plastiky vytesané do pískovce, jež jsou součástí Braunovy dílny a jsou navrženy jako památka na seznam světového dědictví UNESCO.

Pro záchranu a oživení památek mohou mnohé udělat především lokální patrioté, kteří často lépe než státní úředníci z centra vědí, jak a proč je využít. Kdyby před pěti lety právě zastupitelé Královéhradeckého kraje neměli pro Kuks hluboké porozumění, dnes by tato památka rozhodně nebyla na seznamu těch, které se podaří s pomocí evropských peněz nejen rekonstruovat, ale také vrátit k životu. Nikoli tedy skanzen, ale návrat k jeho původnímu společenskému a kulturnímu významu. (vab)