Nebyl to nikdo jiný, než hlavní hrdina nejnovějšího českého filmu Kuky se vrací. Tvůrci snímku plyšáka v poněkud přerostlé podobě vyslali do ulic, aby lidem připomněl úterní hradeckou premiéru v multiplexu CineStar. Premiéru v úterý bude mít Kuky i v pardubickém multiplexu CineStar. V Pardubicích od 18 a v Hradci Králové od 20 hodin.

Kuky v ulicích města tak trochu paradoxně nejvíc zaujal ty, kteří se v kině nejspíš neobjeví: děti v kočárcích a jejich matky. Režisér Jan Svěrák, který kromě Kukyho do svého filmu obsadil také otce Zdeňka, šestiletého syna Ondřeje, řadu dalších plyšových figurek a hlasů i tváří známých českých herců, mluví o tomto snímku jako o rodinné podívané.

Některé exteriérové scény natáčel vloni v okolí Nové Paky, a to kvůli specifické červené barvě hlíny.

Na východočeské premiéry Kukyho přijedou i Svěrákovci

„Kromě režiséra a scenáristy v jedné osobě ho do Pardubic přijede podpořit také herec Zdeněk Svěrák a výtvarník Jakub Dvorský. Tvůrci se pardubickému publiku představí před uvedením svého filmu od 18 hodin. Premiéra se dnes uskuteční i v královéhradeckém multikině CineStar. Tady budou tvůrci filmu besedovat s diváky po jeho promítnutí. Hradecká premiéra začíná v 18.30 hodin.

V hlavní roli příběhu dětská fantazie


„Jde o dobrodružný i poetický rodinný příběh, v němž ovšem hlavní role přebírají hrdinové ze světa dětské představivosti. Šestiletý Ondra trpí astmatem, a tak ze ,zdravotních důvodů’ musí pryč i jeho oblíbená hračka – růžový medvídek Kuky. Když maminka vyhodí Kukyho do popelnice, začne pracovat Ondrova fantazie, v níž prožívá medvídkovy příběhy v neznámém přírodním světě,“ sdělila generální manažerka pardubického multikina Veronika Nečasová.

„Dlouho jsem toužil udělat film, v němž bych se mohl věnovat drobným detailům - hmyzu, světlu v listí, letícímu chmýří a vůbec mě zajímalo, co se na scéně odehrává, když herci odejdou. Různě jsme to do svých filmů pašoval, ale šlo to těžko,“ vysvětlil režisér Jan Svěrák v jednom z rozhovorů impulzy, které ho vedly k natočení filmu, jehož hlavními, ale nikoliv jedinými, hrdiny jsou loutky.

„Napadlo mě tedy změnit měřítko a zasadit příběh přímo do mikrosvěta, jeho protagonisty udělat dostatečně malé, aby kořeny stromu byly dekorací, světlo v malinových listech dělalo atmosféru, chmýří bylo rekvizitou a veškerý hmyz přirozeným komparsem,“ prohlásil Jan Svěrák, který je zároveň autorem scénáře a jako u většiny svých posledních filmů také producentem.

Jedinečný byl i svým způsobem natáčení. Jan Svěrák chtěl pracovat s loutkami v živé přírodě, a tím ji zapojit do hry. To ale vylučovalo běžný způsob animace po jednotlivých oknech. Již celý vznik scénáře provázela řada testů.

„Stále jsem dělal nějaké zkoušky - s figurkami z lega doma na video i s velkou kamerou na film, protože mě třeba zajímalo, co při jakém zaostření uvidíme – zda s postavou pět centimetrů od objektivu nezůstanou z okolní přírody jen rozmazané fleky,” poznamenal režisér.

Následovalo poměrně náročné hledání exteriérů. „Je to pohádka a v pohádce musí být všechno pohádkové,“ zdůraznil Jan Svěrák. „Když hrdina bydlí na tajemném stromě, tak to musí být opravdu tajemný strom. A když je zima v lese, tak nestačí pocukrované smrčiny, to musí být peřiny jako v Mrazíkovi. Ale protože tohle všechno nenajdete na jednom místě, stal se z natáčení takový výlet po vlastech českých,“ upřesnil režisér a producent.

Natáčení bylo původně plánováno na 35 dní, aby se posléze protáhlo na 100 dnů a odehrávalo se v několika etapách postupně od roku 2008. Tuhá zima se točila na Ještědu, zajímavé kořeny u Bechyně, mechový les a potok na vrchu Melechově, borovice a skály u Drábských světniček, nejkrásnější listnatý les byl na podzim natáčen ve Voděradských bučinách u Jevan, zajímavá červená půda se našla v okolí Nové Paky a konečně k tajemnému svícnovému smrku si štáb vyrazil až k Vyškovu u Brna.

Na koho sediváci mohou těšit?

Režisér Jan Svěrák zpočátku počítal pouze s šestičlenným štábem věrných spolupracovníků, ve finále se na natáčení „akčního příběhu s loutkami“ podílel tým šedesáti lidí.

Hlavní role ve filmu Kuky se vrací vytvořili syn Jana Svěráka Ondřej a Oldřich Kaiser. Postavičky namluvili například Zdeněk Svěrák, Jiří Macháček, Jiří Lábus, Petr Čtvrtníček a další. (td, red)