Vzácný náklad přivezla do Opočna v sobotu brzy ráno speciální agentura v nenápadném autě, které by ovšem nezničil ani výbuch. A všichni, kteří se ho směli dotknout, činili tak s úctou a pokorou. A v bílých rukavicích, samozřejmě. Neměli v rukách nic menšího než nejdražší obraz v české aukční historii. Olejomalbu Františka Kupky s názvem Plochy příčné II o rozměrech 81 x 63 centimetrů, která vznikla v roce 1923, pak na dlouhá desetiletí v podstatě zmizela ze světa, a teprve letos v květnu ji za rekordních 65 milionů korun (78 milionů včetně všech aukčních poplatků), získali do vlastnictví veřejnosti neznámí majitelé. Ti svolili ukázat svůj poklad očím zájemců. Na pouhé dva dny, symbolicky v Opočně, kde se František Kupka 23. září roku 1871 narodil.

Instalace mimořádně vzácného díla českého výtvarného umění, které odborníci považují za vrchol abstrakce, trvala několik hodin. Obraz na čestném místě zámecké galerie dostal stejně jako Mona Lisa v pařížském Louvru ochrannou předsunutou vrstvu v podobě tlustého plexiskla, také dokonalé nasvícení a ochranku.

Světlo levituje

Jedním z prvních návštěvníků ve výstavní síni byl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán. Muž, kterému rozhodně nechybí dar řeči, stál před obrazem dlouhé minuty mlčky. „I laik pozná, že má před sebou dílo mistra. Je neuvěřitelné, jak každý tah jakoby levituje v prostoru. Obraz vyzařuje neuvěřitelné světlo,“ vydechl v obdivu.

Podobné reakce obraz vzbuzoval i v ostatních návštěvnících. Ti chvílemi neváhali postávat v dlouhé pomalé frontě a čekat na zážitek, který není k mání příliš často. „Nejsem znalec, ale fascinuje mě Kupkův životní příběh, tak jsem chtěla jeho obraz vidět zblízka,“ řekla Zdena Kárná z Náchoda pár minut poté, co opustila výstavní síň. „Sama jsem byla překvapená, kolik emocí ve mně ten pohled vzbudil.“

Dvoudennímu hostování vzácného Kupkova obrazu na opočenském zámku předcházela dlouhá vyjednávání a přípravy. „Na začátku stála krásná myšlenka vrátit slavného malíře alespoň symbolicky do jeho rodiště. Netušil jsem, že naše nabídka osloví a nadchne nejen majitele pražské Galerie Kodl Martina Kodla, ale i majitele vzácného obrazu, kteří souhlasili s jeho zapůjčením,“ řekl v této souvislosti hejtman Jiří Štěpán. Královéhradecký kraj společně s městem Opočno věnovaly tuto událost 148. výročí narození Františka Kupky a také významnému životnímu jubileu mecenášky umění Medy Mládkové. „Bez jejího úsilí bychom dodnes nevěděli, kým František Kupka byl, je a kým ještě bude. Věřím, že instalace obrazu Plochy příčné II bude kulturní událostí roku,“ dodal Jiří Štěpán.

Obraz jako dík

František Kupka namaloval obraz Plochy příčné II ve Francii a v roce 1946 ho věnoval svému pražskému příteli za pomoc s retrospektivní výstavou v pražském Mánesu. V roce 1968 byl součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně. Pak se vytratil z povědomí veřejnosti a padesát let ho nikdo neviděl. Stále ho však vlastnila rodina původního majitele, a to až do letošní květnové aukce.

Plochy příčné I

Obraz Plochy příčné II je protějškem k malbě Plochy příčné I, která má téměř shodný formát a je ve sbírce Národní galerie v Praze.

Vzájemně se prolínající diagonálně postavené vertikální a horizontální plochy byly oblíbeným kompozičním tématem Františka Kupky.

Jak stojí v uměleckém posudku, obraz je originální nejen svým prostorovým pojetím, ale i odstupňovaným barevným řešením, které do středu kompozice uskutečněného na principu zlatého řezu staví červenou a modrou, které doprovází fialová a temně hnědá přecházející místy ve světlou béžovou.