Žánr nového cirkusu zahrnuje tanec, akrobacii, klaunství a živou hudbu, kterou vpřípadě La Putyky produkuje skupina Tross Diskotekos vsestavě Vojta Dyk, Jakub Prachař a Honza Maxián, kterým se excelentně daří ztvárnit hospodské muzikanty.

Jeden z prvních

Přestože je nový cirkus ve Francii znám svou dlouhou tradicí, La Putyka je na naší scéně jedním zprvních projektů, a rozhodně úspěšným.
Originální pojetí inscenace La Putyka je však vedeno především snahou nekopírovat francouzské zdroje nového cirkusu. „Francií jako kolébkou nového cirkusu se samozřejmě inspirujeme, ale tak, jako mají Francouzi víno, tak mají Češi pivo. Naše inscenace proto vychází z českých reálií hospodského života. La Putyka je hospodský nový cirkus,“ přibližuje svůj projekt principál Rostislav Novák.

Za úspěch české cirkusové La Putyky mluví řada ocenění, které inscenace získala, mezi které patří například Divadelní inscenace roku 2009 nebo Cena Sazky a Divadelních novin, ale také beznadějně vyprodané sály v La Fabrice, kde má La Putyka svoji domácí scénu.

Za diváky

„Právě proto, že je La Putyka tak unikátní projekt a dostat se na představení v Praze není jednoduché, rozhodli jsme se přivézt inscenaci divákům přímo do Hradce Králové,“ říká Martin Svoboda, organizátor královéhradeckého představení.

Celý příběh se odehrává v hospodském prostředí, do kterého jsou vtaženi i diváci. Všední pohled na obyčejné hospodské povalače se rázem změní při pohledu skrz plný půllitr piva. Tlustí a na pohled odporní štamgasti se mění v akrobaty, pro které přestávají platit fyzikální zákony. I přes své nadstandardní tělesné proporce předvádějí akrobatické kousky, nad kterými se tají dech.

Inscenaci můžete vidět v neděli 20. března od dvaceti hodin v sále Filharmonie Hradec Králové. Vstupenky jsou už v předprodeji. (ms)