Otevření Labyrintu Divadla Drak bylo zcela jistě pro kulturní stánek přelomovou událostí loňského roku. Vznikl v sousedství divadla rekonstrukcí Nálepkových kasáren na multifunkční komplex Tereziánský dvůr. Návštěva Labyrintu, který byl otevřen v červnu, přináší svět hravé fantazie, nabízí pohled do divadelní historie a umožňuje interakci prostřednictvím nejmodernějších technologií.

„V současnosti fungují souběžně divadelní provozy dva – jednak důvěrně známý divadelní prostor a vedle něj Labyrint, koncipovaný jako multifunkční objekt otevřený novým formám divadla,“ říká ředitelka Draku Eliška Finková. Do Labyrintu od jeho otevření přišlo už více než deset tisíc návštěvníků. Ti se v něm mohou mnohem podrobněji podívat přímo pod pokličku divadelnictví.

V říjnu měla premiéru netradiční Červená Karkulka, která prostřednictvím známé pohádky vysvětluje princip fungování divadla a zapojuje dětského diváka do hry. „Červená Karkulka je interaktivní program, který hravou formou vysvětluje, co je divadlo a jaké profese se podílejí na vzniku každého divadelního představení. Děti se v něm seznámí se základními pojmy a poznají, kdo je režisér, co obnáší profese scénografa nebo dramatika,“ vysvětluje autor programu Marek Zákostelecký.

Princip zapojení dětského diváka dále rozvíjí série kreativních dílen nazvaná Divadlo na vlastní kůži, která zahrnuje herecké, muzikantské a výtvarné workshopy, přibližující jednotlivé divadelní profese. Workshopy se těší velkému zájmu a návštěvnosti především ze strany základních škol.

Vysokoškolákům a odborné veřejnosti zase imponuje unikátní projekt Performing identity, který se věnuje kulturním fenoménům a současnému umění.
Drak své tempo nezvolní ani v roce 2011. První premiérou letošního roku bude v březnu inscenace Pedrolínův sen v režii Jakuba Krofty, která vychází ze žánru slavné Comedie dell´ arte. Divadlo na jaře také opět vyjede do světa, a to do Poznani, Nitry a srbské Subotice. V první polovině roku by měl budovu divadla s Labyrintem spojit krček, který umožní plynulejší a komfortnější přesun pro návštěvníky divadla. Na podzim jsou pak připraveny další premiéry: Tomáš Dvořák představí hru U kanónu stál, inspirovanou bitvou u Hradce Králové v roce 1866, a slovinský režisér Matja Solce pohádku pro nejmenší Děvčátko se sirkami.

Chystají se další koncerty v divadle a pokračovat budou také workshopy a vzdělávací programy, které si za krátkou dobu své existence stačily získat velkou popularitu. „Především ale chceme hrát, jak na zájezdech, tak hlavně doma. Naše věrné domácí publikum je totiž to nejcennější, co máme,“ uzavřela ředitelka divadla Eliška Finková.