Poslední letošní premiérou v Klicperově divadle Hradec Králové se stane adaptace známého dobrodružného románu Alexandra Dumase Tři mušketýři. Autorem adaptace je umělecký šéf „Klicperáku" David Drábek, takže diváci rozhodně nemohou očekávat pietní převyprávění předlohy.

Co se stalo s mušketýry po deseti letech? Jaké nové plány spřádá kardinál? Klape všechno v manželství královského páru? Odpovědi na tyto otázky se dozví všichni diváci, kteří se dnes v 19 hodin vydají na premiéru nového kusu na repertoáru hradeckého divadla.

Deset let poté

„Náš příběh se odehrává deset let po prvním příjezdu D´Artagnana do Paříže a po jeho setkání se všemi kumpány. Jde o příběh zcela nový, ve kterém poznáme jednu vražednou bandu legendárního Asasína a nájemného vraha – pověstného Maura, který má cosi vykonat a naši mušketýři mu v tom mají zabránit. To jediné snad můžu prozradit. To, jaký to potom vezme šokující obrat, by mělo stejně jako zápletka knih Joanne K. Rowlingové zůstat v sejfu České spořitelny," nechal se slyšet autor a režisér inscenace David Drábek.

Podtitul nové hry zní Tajemství maurovy ruky. Tvůrci slibují velkolepou podívanou – scénu totiž navrhl Martin Chocholoušek, kostýmy Simona Rybáková, hudbu složil Darek Král, písňový text napsal Tomáš Belko a titulní song nazpívala Dagmar Pecková. Nedílnou součástí mušketýrské inscenace budou pochopitelně šermy, které s herci nazkoušel mistr šermíř Petr Nůsek. V představení budou spolu s herci vystupovat také profesionální šermíři.

Další kult

„Po Sherlocku Holmesovi se David Drábek rozhodl v Klicperově divadle vypořádat s dalším kultem, tentokrát s hrdiny, kteří jsou skutečným kolektivním pokladem všech kluků a holek nejen dětského věku. Mušketýři lákají dodnes, svou odvahou, přátelstvím, srdcařstvím a zápalem. Nebyl by to ale David Drábek, aby se spokojil pouze se známým příběhem s diamantovými přívěsky. Rozhodl se totiž vytvořit své vlastní dobrodružství. Jejich nová mise diváky jistě zaujme a překvapí a také ukáže, že zlo může mít velmi nečekanou tvář… Doba je rychlá a tempo běží stále kupředu, proto se Drábkovi Mušketýři řítí vpřed v rychlých, téměř komiksových dialozích a inscenace je ošperkována akčními důmyslnými souboji," vysvětlila dramaturgyně královéhradeckého Klicperova divadla Jana Slouková.

A koho diváci uvidí v rolích slavných mušketýrů? Jako zasmušilého Athose uvidíme Jiřího Zapletala, chvástavého Porthose hraje Filip Richtermoc a fešáckého Aramise Jan Sklenář. Benjamínka a větroplacha D´Artagnana ztvární Matěj Anděl.

„S obsazením jsem nadmíru spokojený. Těšte se na všechny, myslím, že obsazení inscenace je jednou z jejích silných stránek," pochválil své herce David Drábek.

David Drábek podle Alexandra Dumase / TŘI MUŠKETÝŘI

Scéna: Martin Chocholoušek
Kostýmy: Simona Rybáková
Hudba: Darek Král
Texty písní: Tomáš Belko
Árie: Dagmar Pecková
Šermy: Petr Nůsek
Dramaturgie: Jana Slouková
Scénář a režie: David Drábek

Hrají: Jiří Zapletal, Filip Richtermoc, Jan Sklenář, Matěj Anděl, Miroslav Zavičár, Marie Poulová, Lubor Novotný, Jakub Tvrdík, Natálie Řehořová, Natálie Holíková, Jan Vápeník, Marta Zaoralová a Mikoláš Ridl nebo Mikuláš Vohlídka

Ústřední árie

Umělecký šéf Klicperova divadla rád spolupracuje s různými osobnostmi české hudební scény. Ke spolupráci již oslovil třeba Petra Kotvalda či Vojtu Dyka. Ústřední song Tří mušketýrů pak nazpívala známá operní pěvkyně Dagmar Pecková.
„K tomuto zvláštnímu dnes už přátelství a spiklenectví dopomohla sociální síť, protože Dagmar nápadně lajkovala mé a Darkovy příspěvky, podle počtu smajlíků to dokonce vypadalo, že se tím velmi baví, tak jsme se rozhodli, že do toho praštíme a pozvali ji na Figarovu svatbu. To se Dáša bez přehánění tloukla o hranu lóže. Pak jsme na ni vybafli tuto nabídku, ona souhlasila a na Darkovu melodii a text Tomáše Belka nazpívala ústřední árii," poznamenal David Drábek.

Ačkoliv inscenace ještě neměla premiéru, hradečtí diváci svému uměleckému šéfovi věří a vstupenky na Tři mušketýry velmi rychle mizí.

„Je to velká, romantická, na mnoha místech až temná a ukrutná 'rytírna' s otázkami, které rezonují s dneškem. Athos, Porthos a Aramis jsou v té fázi, ve které je zastihujeme, už mušketýři po čtyřicítce. Takže vyvstává otázka, jak nepřijít o nadšení, zápal a esprit, neztratit ho, nevytřást ho někde během života a díky tomu se vrhat do stále nových dobrodružství s otevřeným hledím, energií a nadějí – to je myslím to, o čem to hrajeme," dodal režisér nové hradecké inscenace.