Další více než tři desítky vybraných filmových titulů přichystalo Pardubické letní kino Pernštejn pro své návštěvníky na druhou polovinu prázdnin.

Ani v srpnu tak nebudou chybět žhavé české novinky, komerční trháky nebo exkluzivní projekce titulů společnosti HBO. Promítání v tomto měsíci začne už v 21 hodin.

„Dosavadní průběh devátého ročníku Pardubického letního kina ukázal, že naši návštěvníci si zavedené schéma oblíbili. Nebyl proto důvod jej jakkoliv měnit," řekl pořadatel Pardubického letního kina Tomáš Drechsler.

Parádně pokecal

Srpnovou sérii tak otevře už v pátek večer česká komedie Parádně pokecal, a to hned den po své světové premiéře.

„Projekce se zúčastní také režisér snímku Tomáš Pavlíček, rodák z Chrudimi," dodal Tomáš Drechsler.

„Autorská komedie zachycuje šest měsíců v životě pětadvacetiletého Štěpána Procházky. Ten je opakovaně vyhozen ze školy, stejně tak jako opuštěn přítelkyní a jako vždy bez práce. Opouští tedy Prahu a bezcílně odjíždí s přáteli na chatu. Shodou zamotaných okolností se ale ocitá v malém městě Sedmihoří, kde začíná pracovat jako operátor v call-centru. Vzápětí se vše mění ve chvíli, kdy se v záplavě fádních telefonátů ozve hlas tajemné slečny Marie," nastínil děj promotér Pardubického letního kina Jan Motyčka.

Nedodržený slib

Další umělecká delegace doprovodí například snímek Nedodržený slib, který vznikl v česko-slovensko-americké koprodukci. Projekce se coby autor scénáře zúčastní známý český spisovatel působící v Americe Jan „Chicago" Novák. „Drama skutečného osudu slovenského Žida Martina Friedmanna se odehrává za druhé světové války. Talentovaný fotbalista z rozvětvené rodiny si zpočátku neuvědomuje blížící se nacistické nebezpečí a dobrovolně se vydává do pracovního tábora v Seredi, kde mu kamarád Fred zařídil místo ve fotbalovém týmu. Snímek předkládá příběh mladého muže, který unikl smrti díky štěstí a fotbalovému talentu," nechal se slyšet Jan Motyčka.

„Tím ale výčet kvalitních snímků nekončí. Zařadili jsme například opakovaně projekci filmu Woody Alena Jasmíniny slzy, kterou jsme v červenci museli kvůli počasí zrušit," doplnil Tomáš Drechsler.

Originální, provokativní, výstřední, inspirativní. Plachý, samotářský, nevyrovnaný, uzavřený. To byl jeden z nejtalentovanějších návrhářů světa módy Yves Saint Laurent. „A právě o něm bude pojednávat už v pondělí 4. srpna stejnojmenný film francouzského režiséra Jalila Lesperta," prohlásil Jan Motyčka.

Pestrý výběr

Na své si však přijdou milovníci všech filmových žánrů, zastánci sci-fi se mohou těšit na Star Trek: Do temnoty, na programu je i fantasy Hobit, komedie Millerovi na tripu či akční film Rychle a zběsile 6.

„Výběr filmů nepodceňujeme. Uplynulých osm ročníků ukázalo, že pardubičtí diváci jsou letnímu kinu nejen věrní, ale zůstávají i stejně nároční a očekávají, že z kvality výběru nepolevíme," poznamenal pořadatel Pardubického letního kina Pernštejn Tomáš Drechsler.   (pad)

Oggy se dnes klidu v letním kině nedočká

Pardubice - Pardubické letní kino Pernštejn dnes zve diváky na francouzský animovaný film  Oggy a škodíci. Promítat se bude jako obvykle v Tyršových sadech. Vstup na projekci, která začne ve 21:30 hodin, je tradičně zdarma.

Rok starý snímek vznikl podle stejnojmenného seriálu. „Hlavní postavou filmu je  laskavý  kocour Oggy, jehož nejoblíbenější činností je podřimování u televize. Avšak svůj dům sdílí ještě se třemi škodolibými šváby, kteří se jmenují Joey, Marky a Deedee. Ti Oggyho bez přestání trápí a obtěžují, a tak Oggy si svého oblíbeného podřimování moc neužije," láká diváky na projekci promotér Pardubického letního kina Jan Motyčka.

„Kromě tří zmíněných švábů poklidný život Oggymu komplikuje také jeho bratranec Jack. Ten je totiž posedlý tím, že nezvané trio švábů zničí jednou pro vždy," nechal se slyšet Jan Motyčka.

Francouzský seriál Oggy a škodíci se poprvé začal vysílat v roce 1998 a získal si celosvětovou popularitu. Loni se kreslené postavičky, pod taktovkou režiséra  Oliviera Jeana Marieho, poprvé představily i na stříbrném plátně.   (zlu)